Із чого робиться манна крупа
Звісно, анекдоти про те, що сучасні школярі (і дорослі, які виросли з них) думають, що булки ростуть на деревах, а молоко виробляють на заводі, не такі вже й близькі до реального життя... Але деякі кулінарні питання здатні поставити в глухий кут навіть людей з вищою освітою, настільки відповіді на них неочевидні. До таких належить, наприклад, питання про те, з чого роблять манну крупу. Насправді: гречана крупа - з гречки, рисова - з рису, а з чого робиться манна крупа? Адже немає такої рослини - манниця або манка! Давайте розбиратися.
Виробництво манки
Манна крупа виробляється із зерен пшениці шляхом їхнього перемелювання, але не такого дрібного, як під час виробництва хлібопекарського борошна. Діаметр крупинок при такому помелі варіюється від 0,25 до 0,75 мм (у борошна - 0,04-0,05 мм).
Насправді, манна крупа є побічним продуктом виробництва пшеничного борошна, спеціально її не виробляють. Річ у тім, що під час помелу пшениці в борошно частина крупинок виходить більшого розміру, ніж того допускають вимоги. Як уже згадувалося вище, різниця може бути в 10 разів.
Очевидно, що під час випікання хліба, пирогів і кондитерських виробів така великофракційна домішка є неприпустимою - вона не дасть змоги якісно замішати однорідне тісто, провокуватиме появу тріщин під час випікання тощо.д. Але й викидати у відходи виробництва якісну пшеничну крупу, яка «розміром не вийшла» - марнотратно. Її збирають після просіювання основного обсягу борошна, фасують і продають як усім відому манку. Частка манної крупи по відношенню до загального обсягу перемеленої пшениці становить близько 2-3%.
Таким чином, манка є рідною сестрою пшеничного борошна, має ту саму харчову цінність і набір поживних мікроелементів. До речі, іноді манку використовують і як замінник борошна (або доповнення до борошна традиційного дрібного помелу) - наприклад, у приготуванні різноманітних запіканок або для того, щоб зробити соуси, фарші, підливи густішими та одноріднішими... Крім того, у зв'язку з тим, що розміри крупинок у ній набагато менші, ніж в інших крупах, вона характеризується швидкістю варіння як каша.
Якою буває манна крупа: сорти та види
Залежно від виду пшениці, з якої вона виробляється, манна крупа буває трьох марок:
- М - ця манна крупа зроблена з пшениці м'яких сортів;
- Т - ця манна крупа вироблена з пшениці твердих сортів;
- МТ - а для виробництва такої манки був використаний «купаж» як із м'яких, так і з твердих сортів пшениці.
Споживчі властивості манної крупи різних марок відрізняються, насамперед, швидкістю засвоєння організмом людини. Манка марки Т засвоюється довше, ніж МТ і, тим більше, М, отже, дає більш тривале відчуття ситості. Натомість манка марки М приносить швидке насичення, тому ефективніше дає енергетичний заряд зранку. Особливо слід зазначити, що калорійність манної крупи різних марок ідентична, різниця - саме у швидкості засвоєння та витрачання калорій.
До речі, за складом манна крупа марки Т (та, що зроблена з твердих сортів пшениці) - корисніша за свої аналоги зі змішаних і м'яких сортів. У ній міститься більше клітковини та білка, але менше крохмалю.
Найчастіше манка виробляється з очищеного пшеничного зерна, проте є особливий вид - манка цільнозернова, вироблена з нелущеної пшениці. Вона вирізняється вищою харчовою цінністю, бо містить майже в півтора раза більше білка, ніж манка звичайна. Крім того, вміст вітамінів А і Е в ній теж значно вищий.