Осетинський пиріг «Уалібах» із сиром і зеленню
У святковому меню багатьох азіатських народів обов'язково присутній осетинський пиріг із сиром. За традицією його печуть жінки, ніжно розминаючи тісто руками і ретельно просмажуючи в печі. Цю дуже смачну й ароматну страву можна приготувати і в звичайній духовці. Дивлячись на рум'яний соковитий пиріг, щойно вийнятий із духовки, складно уявити, що на його приготування йде так мало часу.
Основи вдалого осетинського пирога
Варіацій приготування тіста і начинок для осетинських пирогів не просто багато. Їх настільки величезна кількість, що існує ціла класифікація цього виду випічки. Осетинський пиріг із сиром носить назву уалібах. Ця багата білком страва досить калорійна через наявність великої кількості сирної начинки з традиційного розсільного сиру.
Щоб спекти правильний пиріжок, доведеться відмовитися від будь-якого кухонного приладдя, крім ножа і форми для випічки. Про качалку не може бути й мови. Справжня осетинська господиня «розкочує» тісто в тоненький пласт тільки власними пальцями. Саме тому страва завжди виходить ніжною і неймовірно соковитою.
За яким би рецептом не готувалося тісто, воно повинно бути пластичним, щоб із ним було просто «працювати». Воно повинно мати м'яку повітряну консистенцію та не липнути до рук і столу. З цією метою в тісто обов'язково додають достатню кількість рослинної олії. Щоб осетинський пиріг вийшов по-справжньому щедрим, не можна економити на начинці. Її кількість має дорівнювати за величиною грудці тіста.
Варіанти приготування тіста для осетинського пирога
Почнемо з найпростішого, але це не означає, що смак готової страви буде менш колоритним.
Інгредієнти для тіста:
- неповна склянка теплої води;
- 300 грам борошна;
- 4 столові ложки соняшникової або оливкової олії;
- 0,5 ч.л. солі;
- 1 ч.л. якісних сухих дріжджів;
- 1,5 ч.л. цукру.
- для змащення знадобиться 1 куряче яйце.
Дріжджі розводять у теплій воді, залишають на кілька хвилин для набухання. У цей час можна просіяти борошно. У дріжджі поступово додають борошно, рослинну олію, сіль, цукор. Інгредієнти акуратно перемішуються руками до отримання пластичної маси. Грудку тіста залишають у теплому місці приблизно на 30 хвилин, прикривши її рушником. Іноді для збільшення об'єму тіста доводиться чекати більше 1-2 годин, усе залежить від якості дріжджів і температури.
За другим рецептом тісто готують на кефірі та соді. Інгредієнти:
- 1,5 склянки кефіру;
- близько 3 склянок борошна;
- по 1 ч.л. соди та цукру;
- дрібка солі;
- 1 ст. л. маргарину.
Усі компоненти перемішують до однорідної маси і залишають у теплому місці на 30 хвилин для набрякання тіста. Основа для приготування осетинського пирога з сиром готова.
Сирні начинки
Щоб випічка вийшла пишною і повітряною, начинка не повинна бути занадто вологою. Тому використовувані для неї розсільні сири, наприклад моцарела, мають бути добре відціджені. Найсмачніша начинка виходить із суміші сирів. Це може бути будь-який твердий сир, сир і розсільний. Найчастіше готують осетинський пиріг із сиром і зеленню. В якості останнього інгредієнта виступає кріп, зелена цибулька, петрушка і шпинат. Зелень додають у начинку в довільній кількості, виходячи з особистих уподобань.
Приготуванням начинки можна зайнятися, коли тісто підходить у теплому містечку, прикрите від очей кухонним рушником. Для перерахованих вище рецептів тіста слід підготувати приблизно 500 грам начинки. Це може бути начинка з адигейським сиром (150 грамів), сиром (150 грамів), будь-яким твердим сиром (150-200 грамів). М'які сири розминають виделкою, тверді труть на тертці. Все перемішують, солять, додають сире яйце і зелень. Можна додати трохи подрібненого часнику. Начинку скачують у кілька рівних за об'ємом кульок залежно від кількості тіста і залишають чекати свого часу. Якщо в начинці присутній сир, його важливо добре розім'яти, щоб характерні крупинки не зустрічалися в тісті, а начинка була більш однорідною. Вибирають сир 7-10% жирності.
Як і скільки готувати пиріг
Коли тісто значно збільшитися в розмірі, його ділять на 3-4 рівних за об'ємом шматочки і скачують із них кулі. Кожну кулю викладають на плівку і розминають руками до отримання тоненького коржа. У центр коржа кладуть начинку, якій попередньо надали форму кульки. Далі обережно збирають краї коржа. Має вийти мішечок. Краї мішечка гарненько з'єднують і знову розминають до отримання коржа. На фото цей процес проілюстровано дуже зрозуміло.
Кожен коржик кладуть у духовку на 25-30 хвилин. Попередньо в центрі кожного пирога роблять невеликий надріз для кращого пропікання начинки. Зверху пиріг змащують збитим жовтком.
Незважаючи на високу калорійність цієї страви, відмовитися від неї просто неможливо. Теплий ароматний пиріг із рум'яними скоринками та соковитою начинкою просто не дозволить залишитися байдужим нікому. У 100 грамах цього продукту приблизно 240-260 ккал. Дійсно щедрий пиріг.