Прості та смачні кулінарні рецепти
Простосмак » Поради » Чим і як можна швидко очистити каструлю від нагару

Чим і як можна швидко очистити каструлю від нагару

Як очистити каструлю від нагару

Завдяки появі найрізноманітніших мийних засобів, сучасні господині можуть не ламати голову над тим, як очистити каструлю. Тепер усього за кілька хвилин і з мінімальними зусиллями можна позбутися слідів жиру, вапняного нальоту і застарілого нагару. При цьому не потрібно побоюватися за стан посуду, його зовнішній вигляд і функціональність.

миття каструлі

У крайньому разі, слід скористатися народними засобами на основі натуральних продуктів. Організовуючи чистку ємностей для приготування їжі в домашніх умовах, треба дотримуватися універсальних правил і враховувати особливості матеріалів.

Базові правила чищення каструль

Приступаючи до чищення каструлі або сковороди, не можна ігнорувати основні правила процесу. Їх дотримання дає змогу скоротити час, що витрачається на роботу, гарантує отримання бажаного результату без ризику псування посуду.

  • Спочатку слід застосовувати найщадніші продукти, у разі потреби переходячи на більш агресивні варіанти.
  • Категорично заборонено змішувати готові продукти побутової хімії з народними засобами. Такі експерименти дають змогу відчистити вироби не лише від жиру чи накипу, а й захисного шару, яким може бути вкрита поверхня сковороди, сотейника чи каструлі.
  • Відмити пригорілу їжу набагато простіше, якщо приступити до обробки відразу після інциденту. Якщо немає такої можливості, ємність слід хоча б замочити в теплій (не гарячій) воді!) воді.

каструля з пригорілим дном

Порада: Навіть якщо матеріал, з якого виготовлений предмет посуду, допускає застосування щіток, агресивних реагентів і жорстких губок, такі варіанти впливу краще не використовувати. Сліди гару або накипу вони дійсно швидко видалять, але водночас стануть причиною появи подряпин. У ці дрібні тріщинки буде забиватися їжа, що стане причиною появи неприємного запаху або цвілі.

  • Перед тим, як використовувати готові хімічні препарати для боротьби зі слідами нагару, розплавленого жиру і вапняного накипу, треба переконатися в тому, що продукт підходить для конкретного типу матеріалу. Про це має міститися відповідна інформація в інструкції.

Для отримання оптимального результату в домашніх умовах треба чітко розуміти, з яким матеріалом як слід працювати, і які засоби нададуть максимально можливий позитивний ефект.

Особливості чищення емальованого посуду

Посуд, покритий емаллю, має привабливий вигляд і зручний у застосуванні. Щоправда, їжа в ній нерідко пригорає, а поверхні всередині і зовні сильно схильні до зовнішнього впливу. Ці фактори помітно ускладнюють процес експлуатації виробів, обмежують варіанти, допустимі для їх чищення. І все ж, за бажання можна очистити емальовану каструлю до такого стану, що вона матиме вигляд, як нова.

ємність до і після чищення

  • Склад із силікатного клею і харчової соди. У ємності великого розміру доводимо до кипіння масу, приготовану з води, тюбика силікатного клею і половини склянки харчової соди. У неї опускаємо робочу частину сковороди або іншого посуду (можна занурити і повністю) і кип'ятимо протягом 40-50 хвилин. Потім відтираємо нагар і споліскуємо виріб під прохолодною водою. Навіть якщо поверхня покрита шаром гару тільки зсередини, не варто намагатися розігріти в ємності наведений склад. Він може пригоріти або згорнутися, через що проблема тільки посилиться.

Склад із силікатного клею і харчової соди

  • Активоване вугілля. Щоб прибрати щільний шар жиру або свіжого гару, треба потовкти пачку активованого вугілля до стану порошку і розсипати продукт по забрудненій поверхні. Чекаємо 20 хвилин, після чого заливаємо цю масу теплою водою і, не розмішуючи, залишаємо ще на чверть години. Залишається тільки видалити забруднення, використовуючи м'яку губку, і сполоснути каструлю.

Активоване вугілля

  • Столовий оцет. Коли треба почистити емальовану каструлю, покриту дуже щільним або старим шаром бруду, доводиться застосовувати оцет. Заливаємо реагент у ємність, він має повністю покривати проблемну ділянку. Просто вичікуємо 2 години, зливаємо рідину і обробляємо посуд як зазвичай. Якщо таким способом відчистити поверхню не вдалося, або потрібно прискорити процес, рідину треба підігріти прямо в ємності. Чекаємо, поки нагар не почне сам відшаровуватися від поверхні. Тоді зливаємо масу і приступаємо до щадного механічного чищення.

оцет

  • Кухонна сіль. Не потрібно терти нею поверхню, щоб позбутися нальоту, навіть якщо кристали дуже дрібні. Краще висипати на поверхню каструлі або сковорідки кілька столових ложок продукту, залити водою і підігріти. Після розчинення солі кип'ятимо масу ще п'ять хвилин, зливаємо склад і відтираємо залишки нагару або жиру м'якою тканиною.

Кухонна сіль

Деякі господині, для боротьби зі стійкими забрудненнями, використовують хлорний відбілювач. Для цього рідину треба просто налити в проблемну ємність і настояти протягом доби. Досить буде злити склад, щоб побачити, що всі сліди бруду або накипу зникли. Цей самий метод можна застосовувати в разі формування на світлих поверхнях темного нальоту. По завершенню чищення, треба кілька разів прокип'ятити в ємності чисту воду, перш ніж використовувати предмет за призначенням.

Правила чищення алюмінієвих виробів

Алюмінієві предмети ще більш чутливі, ніж емальовані, а необхідність очистити пригорілу їжу з їхніх поверхонь виникає навіть частіше. Щоб мінімізувати ризики псування виробів під час їх відновлення в домашніх умовах, слід використовувати такі підходи:

  • Яблучний оцет. Якщо потрібно позбутися слідів жиру, оцет розводимо у воді (пара столових ложок реагенту на склянку рідини) і протираємо поверхні всередині і зовні ємності. Для боротьби з шаром накипу або нагару слід застосовувати такий самий розчин, але вже в підігрітому вигляді. Наливаємо його на поверхню каструлі або пательні, кип'ятимо протягом години, поки бруд не почне відходити.

Яблучний оцет

  • Харчова сода. Щоб відчистити з поверхні алюмінієвого посуду підгорілу або повністю згорілу їжу, ємність слід цілком прокип'ятити в розчині соди. На таз великого об'єму достатньо взяти половину пачки сухого порошку. Тривалість маніпуляції має становити не менше години, тоді шар нагару зійде під впливом м'якої губки.

Харчова сода

  • Лимонний сік. Незважаючи на те, що алюмінієвий посуд не рекомендується мити агресивними кислотами, саме лимонний сік дасть змогу не тільки видалити проблемний бруд, а й поверне речі блиск. Розводимо рідину, отриману з одного лимона, в склянці води і заливаємо нею дно ємності. У разі наявності щільного шару жиру або вапняного накипу, можна довести масу до кипіння і потримати на вогні 10 хвилин.

Лимонний сік

Нарешті, відмити алюмінієвий або емальований посуд, зможе і звичайнісіньке господарське мило.  З шаром накипу воно, може, і не впорається, а ось всі інші забруднення зникнуть. Треба лише протягом півгодини в ємності покип'ятити склад із води, силікатного клею і стружки мила, взятих у рівних пропорціях.

Інші рецепти
Чим і як можна очистити чавунну або алюмінієву сковороду від нагару
Чим і як можна очистити чавунну або алюмінієву сковороду від нагару
Відсутність часу на чистку та ігнорування правил використання кухонного начиння нерідко призводять до формування товстого шару кіптяви або жиру на
Найбезпечніший посуд для здоров'я і найшкідливіший для нього
Найбезпечніший посуд для здоров'я і найшкідливіший для нього
Який посуд зовсім не підходить для приготування їжі? Пластиковий посуд Алюмінієвий посуд Посуд із меламіну Під час виготовлення каструль і
7 ефективних способів очистити чайник від накипу в домашніх умовах
7 ефективних способів очистити чайник від накипу в домашніх умовах
Про те, як очистити чайник від накипу, має знати кожна господиня. На жаль, поки що не придумано досить ефективних способів запобігання появі
Чим і як можна швидко відмити від бруду скляний посуд
Чим і як можна швидко відмити від бруду скляний посуд
З появою посудомийних машин господині стали забувати правила чищення та обробки домашнього начиння. Ось чому вже через кілька місяців або навіть
Чим і як можна почистити мийку зі штучного каменю
Чим і як можна почистити мийку зі штучного каменю
Сьогодні все частіше господині віддають перевагу кухонним гарнітурам, виготовленим із композитних матеріалів. На жаль, якщо не знати, як правильно
Чим і як можна помити мультиварку від жиру всередині
Чим і як можна помити мультиварку від жиру всередині
Мультиварка - один із небагатьох кухонних приладів, які не завдають клопоту в процесі експлуатації та здійснення догляду. Щоправда, господині іноді