Молочний кисіль - як правильно зварити солодкі ласощі
Смак солодкого і ніжного молочного киселю, приготованого бабусею з натуральних продуктів, є для багатьох одним із найприємніших гастрономічних спогадів про дитинство. Перед тим, як варити молочний кисіль за старими рецептами, варто розглянути і більш сучасні варіанти приготування продукту. Сьогодні на просторах Інтернету можна знайти кілька десятків методик створення оригінальних десертів на основі крохмалю і молока. Причому, готові страви вирізняються не тільки вишуканим і ніжним смаком, вони ще й є джерелом очевидної користі для дорослих і дітей.
Користь і шкода молочного десерту
Молочний кисіль - один із небагатьох варіантів домашніх ласощів, які не тільки не завдають шкоди здоров'ю, а й зміцнюють його через свій хімічний склад. Незважаючи на присутність у продукті крохмалю, що надає суміші значної калорійності, навіть дієтологи вказують на користь напою:
- Маса благотворно позначається на стані шлунка людей, які страждають від підвищеної кислотності, гастритів, виразки шлунка і 12-палої кишки.
Порада: Молочний кисіль рекомендується включати в раціон учнів і спортсменів різного віку. Продукт дає змогу швидше відновлюватися після інтенсивних фізичних та інтелектуальних навантажень, стресів і навіть затяжних хвороб.
- Навіть у чистому молоці міститься безліч вітамінів і мінеральних компонентів, а в поєднанні з допоміжними продуктами ці показники ще більше підвищуються.
- Покращується робота кишечника, здійснюється профілактика дисбактеріозу.
- Активізуються обмінні процеси, підвищується загальний тонус, зміцнюється імунітет.
Примітно, що напій на основі молока і крохмалю не має негативних характеристик. Єдиним протипоказанням до вживання напою може стати індивідуальна непереносимість компонентів, що входять до його складу.
Класичні рецепти киселю
Щоб приготувати традиційний напій, потрібно використовувати мінімальну кількість додаткових компонентів. В ідеалі, рекомендується брати тільки молоко, крохмаль, цукор і ванілін. Змінювати можна тільки пропорції складових, коригуючи консистенцію продукту:
- Рідкий молочний кисіль. На 1 л молока беремо 4 столові ложки цукрового піску, 2 столові ложки картопляного крохмалю (або 4 столові ложки кукурудзяного аналога) і дрібку ваніліну. У склянці холодного молока розводимо крохмаль. Решту рідини доводимо до кипіння і вводимо в неї цукор. Після того, як кристали розчиняться, додаємо крохмальний склад і ванілін. Тримаємо масу на слабкому вогні, постійно помішуючи. При використанні картопляного крохмалю час витримки становить 2 хвилини, кукурудзяного - 5 хвилин. Готовий напій подаємо ще теплим у чистому вигляді, з медом або варенням.
- Густий молочний кисіль. На 1 л молока беремо 4 столові ложки цукрового піску, 4 столові ложки картопляного (або 8 столових ложок кукурудзяного) крохмалю, дрібку ваніліну. Маніпуляція проводиться за тими самими правилами, що і в попередньому рецепті. Всупереч поширеній думці, для отримання густішого десерту немає жодної необхідності підвищувати тривалість виварювання компонентів. Простого збільшення кількості згущувача буде достатньо.
Якщо простий рецепт хочеться трохи ускладнити, то в ще холодне молоко, яке буде змішуватися з крохмалем, варто додати столову ложку свіжовичавленого морквяного соку. На смак продукту це не вплине, зате забарвить його в приємний кремовий колір.
Незвичайні варіанти приготування ласощів
Любителям більш незвичайних напоїв варто спробувати зварити кисіль за одним із таких рецептів:
- Молочно-шоколадний продукт. На 1 л молока беремо по 4 столові ложки цукру і порошку какао, плитку шоколаду в 100 г, 2 столові ложки картопляного крохмалю (кукурудзяного в 2 рази більше), дрібку ваніліну. Крохмаль розмішуємо в склянці холодного молока. Какао розводимо в половині склянки холодного молока. Половину шоколаду ламаємо на невеликі шматочки і розтоплюємо на водяній бані або в мікрохвильовці (у половині склянки молока). Решту молока з цукром розігріваємо і доводимо до кипіння, вливаємо крохмальну суміш, шоколадно-молочну суміш, молоко з какао. Перемішуємо і варимо на слабкому вогні 2 хвилини для картопляного згущувача і 5 - для кукурудзяного. Готовий напій розливаємо і посипаємо тертим шоколадом.
- Молочно-полуничний десерт без крохмалю. На 1 л молока беремо 20 г желатину, склянку перетертої полуниці або ягідного варення, цукор за смаком. Желатин розводимо в склянці молока і залишаємо на чверть години, щоб він розпустився. Після чого заготовку вливаємо в молоко, що залишилося, і доводимо масу до кипіння на слабкому вогні, постійно помішуючи. Додаємо цукор, ще раз перемішуємо і розливаємо отриманий кисіль по формочках. Тільки після цього вводимо в десерт полуницю і, не розмішуючи, залишаємо до повного охолодження і загустіння.
- Молочно-яєчний напій. На 1 л молока беремо 3 курячих яйця, кілька столових ложок пшеничного борошна, столову ложку вершкового масла і цукор за смаком. Жовтки відокремлюємо від білків, розтираємо з цукром і змішуємо зі збитою окремо білковою масою. Додаємо борошно і ще раз перемішуємо. Молоко підігріваємо, вводимо в нього всі інші компоненти (крім масла) і, постійно помішуючи, готуємо напій на слабкому вогні до потрібного ступеня загусання. Вершкове масло додаємо в уже готовий десерт.
Крім цього, молочний кисіль можна варити з карамеллю, ягодами, фруктами і навіть деякими овочами, наприклад, гарбузом. Головне, домогтися від кінцевого результату потрібної консистенції та отримувати задоволення від його смаку.