Скільки і як потрібно варити нут у домашніх умовах
Нут, або турецький горох - унікальна за складом і текстурою зернобобова культура, яка може стати основою гарніру, самостійної страви, випічки і навіть цукерок. Варити його не так складно, як здається багатьом, потрібно тільки дотримуватися простих правил. Особливу увагу варто приділити процесу замочування компонента, завдяки якому боби вдається довести до оптимального стану. Після того, як попередня підготовка буде завершена, зерна залишиться обробити в мультиварці або застосувати традиційний підхід.
Правила вимочування турецького гороху
Готуючи нут до подальшої обробки, багато господинь припускаються однакової помилки - вимочують боби протягом тривалого часу. На відміну від інших представників сімейства, турецький горох цього не потребує. Якщо процес замочування наближається до 8-10 годин, то після обробки він виявиться дуже жорстким, навіть якщо його тримати в мультиварці або скороварці довше рекомендованого часу. Скільки вимочувати компонент? Не більше 4 годин! Перед тим, як варити боби, потрібно розкусити один із них. Якщо він розвалюється на частини, то води в ньому достатньо, а отже, зварити його до готовності можна буде швидко - всього за 30-40 хвилин.
Як відварювати боби в каструлі та мультиварці
Щоб правильно приготувати нут традиційним способом, потрібно виконати такі маніпуляції:
- Горох промиваємо в декількох змінах води, після чого замочуємо на 4 години. Знову промиваємо компонент, зливаємо рідину разом із плівками, що відійшли від деяких зерен, і відкидаємо на друшляк, позбуваючись надлишків рідини.
- Боби викладаємо в каструлю, заливаємо свіжою холодною водою (вона має покривати нут щонайменше на пару сантиметрів) і ставимо на вогонь. Доводимо масу до кипіння.
Порада: Деякі сорти нуту містять компоненти, які повільно розварюються. Щоб цей момент не зіпсував страву, через 5-7 хвилин після закипання продукту воду потрібно злити, налити нову і ще раз почати процедуру відварювання.
- Щойно склад закипить, знімаємо піну, зменшуємо вогонь до слабкого, накриваємо ємність кришкою і варимо страву 30-40 хвилин. Залежно від того, скільки тривав процес вимочування, тривалість впливу може збільшитися (якщо горох був замочений на ніч, то варити його доведеться не менше 1,5 годин).
- Готовий продукт солимо, приправляємо рослинною олією і зеленню, можна навіть злегка потовкти його товкачем. Якщо посолити склад ще в процесі варіння, то час приготування компонента помітно збільшиться.
Непоганий нутовий гарнір у домашніх умовах виходить у мультиварці. Головне, розуміти, скільки потрібно обробляти компонент. Спочатку його як зазвичай промиваємо, вимочуємо протягом 4 годин і ще раз промиваємо. Заготовку викладаємо в чашу приладу, заливаємо чистою холодною водою, щоб вона на 3 см покривала щільну масу. У цьому випадку нут краще спочатку посолити. Варити турецький горох у мультиварці рекомендується на режимі «Плов» або «Тушкування» протягом 40-60 хвилин. Через зазначений час перевіряємо стан продукту і далі діємо за ситуацією. До речі, якщо хочеться зварити не просто поживну, а ще й ароматну страву, за 5 хвилин до вимкнення приладу до складу варто додати куркуму, трохи подрібненого часнику та рослинної олії.
Прості рецепти смачних страв на основі нуту
Якщо варити боби з дотриманням усіх нюансів, і при цьому правильно поєднувати з іншими компонентами, можна навчитися готувати справжні витвори мистецтва. Гурманам, яким не важливо, скільки часу і сил доведеться витратити на створення кулінарного шедевра, варто звернути увагу на такі рецепти:
Телятина з нутом під томатним соусом:
- Нам знадобиться вже відварений горох у кількості 200 г, шматочок телятини (теж 200 г), морквина, по пучку петрушки та кропу, 3-4 свіжих томати, спеції, сіль і сушені трави за смаком.
- М'ясо нарізаємо маленькими кубиками, приправляємо улюбленими спеціями та обсмажуємо на сухій сковороді з антипригарним покриттям.
- Наливаємо в м'ясо трохи води, кладемо очищені від шкірки та нарізані кубиками томати, тушкуємо спочатку на середньому, потім на слабкому вогні протягом півгодини.
- Вводимо очищену і натерту на крупній тертці моркву, тушкуємо масу ще 10 хвилин. Потім викладаємо нут, усе перемішуємо, додаємо подрібнену зелень і трави.
- Усю цю суміш потрібно потримати під закритою кришкою 5 хвилин і можна подавати.
Цю страву можна легко приготувати і в мультиварці. Такий підхід навіть полегшить процес, забезпечить кінцевому результату апетитний аромат і насичений смак.
Турецький горох, тушкований із томатами та сиром:
- Беремо 200 г відвареного нуту, пару свіжих томатів, 200 г адигейського сиру, трохи вершкового масла, куркуму, сіль, перець і свіжу зелень.
- Сир нарізаємо невеликими кубиками, намагаємося не кришити. На сковорідці або в мультиварці за відкритої кришки розтоплюємо вершкове масло, в якому спочатку обсмажуємо куркуму і перець, після чого викладаємо сир.
- Поки шматочки кисломолочного продукту покриваються ніжною скоринкою, з томатів знімаємо шкірку, видаляємо насіння, м'якоть нарізаємо кубиками.
- До сиру додаємо помідори, обсмажуємо цю масу буквально одну хвилину і викладаємо нут.
- Закриваємо кришку ємності. Варити (тушкувати) суміш потрібно близько 10 хвилин. Після цього солимо масу (з урахуванням ступеня солоності сиру), ретельно вимішуємо, розкладаємо по тарілках і присипаємо свіжою подрібненою зеленню.
Відварений горох можна використовувати в супах і кашах, він додає поживності легким салатам. Якщо обсмажити компонент на невеликій кількості рослинної олії протягом 5-6 хвилин і злегка підсолити, вийде оригінальна закуска, що за текстурою і смаком нагадує горішки. А ось готові боби, доведені до стану пюре, нерідко змішують із вершковим плавленим сиром, після чого обсмажують у фритюрі. Загалом, варіантів приготування компонента безліч, потрібно тільки вибрати відповідний і правильно його реалізувати.