Куряча ковбаса: особливості приготування в домашніх умовах
Ковбаса в домашніх умовах може готуватися по-різному. У рецептах застосовують будь-які сорти м'яса і птиці, існують навіть варіанти соєвої ковбаси. Різноманітність технік дозволяє створювати продукти із застосуванням натуральної оболонки або без кишок. Варена, в'ялена, сирокопчена і сира домашня ковбаса може стати прекрасною альтернативою сучасним продуктам з магазинів, напханих консервантами і барвниками. Якщо дотримуватися всіх правил підготовки та обробки інгредієнтів, дотримуватися техніки безпеки та готувати на основі перевірених натуральних складових, зробити смачну та нешкідливу страву доволі просто, потрібно тільки підібрати відповідний рецепт.
Перед тим, як приготувати домашню ковбасу, яку доведеться коптити або в'ялити, рекомендується спробувати який-небудь нескладний рецепт. Він допоможе зрозуміти техніку виробництва домашніх м'ясних продуктів. Як кулінарний старт прекрасно підійде домашня ковбаса з курки. Вона готується без кишок, за допомогою звичайної харчової плівки. Її ніжний смак, м'якість і універсальність використання сподобається не тільки дорослим, а й дітям.
Інгредієнти
- Велика курка. Найкраще домашня. У крайньому разі, можна взяти необхідну кількість курячих грудок, але бульйон рекомендується варити з домашніх крилець або інших нежирних частин.
- Вершки 33% жирності близько 100 мл, якщо курка невелика, то трохи менше;
- Куряче яйце - 1 шт.;
- Свіжий естрагон - кілька гілочок;
- Сіль;
- Перець чорний мелений;
- Перець червоний, помірно пекучий;
- Часник - 1 головка;
- Цибуля-порей - 1 шт.;
- Селера - 1-2 стебла;
- Цибуля ріпчаста - 1 шт.;
- Перець чорний, горошком;
- Шавлія, чебрець, розмарин - по парі гілочок свіжого, або по дрібці сушеного;
- Гвоздика.
Приступаємо до приготування
Перший крок приготування домашньої ковбаси з курки - відварювання бульйону. Для цього від тушки відокремлюємо м'ясо, воно піде на саму ковбасу, видаляємо шкіру і хрящі. Остов птиці, що залишився, поміщаємо в каструлю, заливаємо водою, ставимо на вогонь і доводимо до кипіння. Одразу варто зазначити, що бульйону не потрібно дуже багато, ним ми будемо заливати ковбаски під час запікання. Тож рідина має вийти доволі концентрованою та ароматною.
Цей рецепт середовища для запікання домашніх ковбасок без кишок містить безліч трав, вони йдуть саме на приготування бульйону. У закипілу рідину вводимо крупно порізану цибулю (ріпчасту і порей). Часник не очищаємо, розчавлюємо прямо в шкірці і додаємо в бульйон. Свіжі трави та селеру кидаємо гілочками, додаємо 2-3 гвоздики та кілька горошин чорного перцю. Якщо немає свіжих трав, то по дрібці додаємо їхні сушені аналоги. Естрагон не вводимо - він стане в пригоді для фаршу.
Бульйон не солимо, не перчимо, пінку не знімаємо! Рідину виварюємо на інтенсивному вогні (достатньому для постійного кипіння складу) не менше 40 хвилин. Рецепт має свою особливість - кількість води необхідно розрахувати заздалегідь, якщо вона трохи википить, свіжу воду не додаємо, інакше наша домашня ковбаса втратить низку смакових особливостей.
Поки вариться бульйон, необхідно зробити напівфабрикат із курячого м'яса, який стане основою ковбаси. Рецепт обіцяє ніжний і м'який продукт, це досягається завдяки особливому складу фаршу. Куряче м'ясо очищаємо від шкіри, хрящів, зайвого жиру і подрібнюємо в блендері або м'ясорубці. Додаємо одне яйце та жирні вершки, ще раз усе ретельно перемішуємо до однорідного стану. Якщо в процесі приготування фаршу виявилися жилки або хрящики, видаляємо їх із суміші.
Уже готовий фарш солимо, перчимо двома видами перцю (чорним і червоним), додаємо за бажанням подрібнений естрагон. Незважаючи на те, що трава має специфічний запах, куряча домашня ковбаса без неї не буде такою ароматною.
На наступному етапі відбувається формування ковбасок. Саме в цей момент постає питання, як приготувати домашню ковбасу на натуральній основі, але без кишок. Беремо звичайну харчову плівку або пластиковий пакет для заморозки продуктів, відрізаємо близько 40 см і розстеляємо на столі. Поверхню стільниці необхідно змочити водою, тоді матеріал не прилипне. На верхню частину полотна викладаємо фарш і формуємо ковбаску не більше трьох сантиметрів у діаметрі. По краях необхідно залишити трохи плівки, щоб загорнути виріб і не втратити сік. Продукт згортаємо як сосиску, в останню чергу закручуємо бічні частини.
Ковбаски необхідно зробити щільної структури, без пустот. В іншому разі готовий продукт буде розвалюватися. Кінці конструкції ретельно скручуємо джгутом і зав'язуємо в тугий вузлик, це дасть змогу не втратити дорогоцінний сік і особливий аромат м'яса.
На заключному етапі відбувається приготування нашого напівфабрикату. До речі, відразу це робити не обов'язково, рецепт допускає заморожування продукту з подальшим розморожуванням у холодильнику в міру необхідності.
Бульйон готовий, його рекомендується процідити, особливо якщо планується подальше використання рідини для створення соусу до основної страви. Куряча домашня ковбаса укладається у форму з високими краями і заливається бульйоном. Накриваємо форму фольгою і ставимо в розігріту до 180°С духовку на 15-20 хвилин. Як середовище можна використовувати і звичайну воду, але смак буде зовсім іншим. Тому якщо використовується розморожений інгредієнт, то перед тим, як приготувати домашню ковбасу, рекомендується зробити саме такий бульйон.
Готові ковбаски виймаємо з бульйону, розгортаємо і викладаємо на тарілку. Їх можна порізати на шматочки і залити особливим естрагоново-вершковим соусом. Якщо весь бульйон пішов на заливку ковбаси, то його не виливаємо, залишаємо на приготування соусу. Якщо ж у нас залишився свіжий бульйон, то ароматну підливу готуємо з нього.
Соус для ковбасок
Рецепт створення соусу дуже простий, на його приготування піде всього кілька хвилин. Бульйон поміщаємо в каструлю і додаємо жирні вершки. Чіткі пропорції не важливі, тут відіграють роль індивідуальні переваги. Хтось любить більше рідини, хтось - насичений вершковий смак. Даємо суміші закипіти і випарюємо її на інтенсивному вогні близько 10 хвилин, зрідка помішуючи.
Склад проціджуємо крізь сито, випарюємо ще кілька хвилин. Додаємо в соус трохи свіжовичавленого лимонного соку, доводимо до кипіння. Соус має вийти досить густим. Знімаємо з вогню, вводимо свіжий подрібнений естрагон, рецепт не сприймає використання сухих трав. Перемішуємо вручну або в блендері. Після ретельної механічної обробки структура соусу стає більш бархатистою.
Ми використовували рецепт приготування ковбаси без кишок, тому смажити продукт не можна. Якщо ж як оболонку використовувати натуральний продукт, то м'ясний делікатес можна буде готувати на грилі або звичайній розпеченій сковороді. У цьому випадку теж можна зробити естрагоново-вершковий соус, який набагато краще, ніж кетчуп або майонез із консервантів, підкреслить ніжний смак страви.