Скільки і як можна зберігати гарбуз
Гарбуз є дуже смачним і поживним продуктом, з якого можна готувати супи, другі страви, соуси і навіть десерти. На тлі цього у багатьох господинь виникає питання, як зберігати гарбуз, щоб він якомога довше залишався свіжим. Якщо не подбати про заготовки заздалегідь, понадіявшись на асортимент супермаркетів, можна отримати зовсім не те, чого хотілося.
Деякі кормові сорти продукту збираються трохи пізніше, ніж солодкі, і зберігаються трохи довше, тому саме їх зазвичай пропонують як заміну звичного овоча. Зберігати гарбуз у квартирі зовсім нескладно, а результатом старань стане соковита і свіжа м'якоть, яка урізноманітнює нудний зимовий раціон.
Корисні властивості гарбуза та особливості його сортів
Замислюючись про те, як краще зберігати гарбуз, потрібно насамперед розглядати такі варіанти, які допоможуть повністю зберегти набір корисних компонентів, якими так славиться продукт. Якщо важливий не тільки смак, а й терапевтичні властивості овоча, від консервацій із гарбуза слід відмовитися. У процесі обробки в них практично не залишається таких важливих речовин, як вітаміни, цукри, мінеральні елементи. Саме завдяки їм овоч стимулює обмінні процеси, нормалізує травлення, знімає набряклість тканин, покращує роботу нирок.
Щоб правильно зберігати гарбуз у підвалі або квартирі, необхідно взяти до уваги особливості його сорту. Видів овоча існує безліч і заготівля кожного з них пов'язана з певною специфікою:
- Для тривалого зберігання ідеально підходить знайомий усім столовий гарбуз, плоди якого можуть досягати значних розмірів. У неї дуже товста шкірка, вона відмінно протистоїть зовнішньому впливу.
- Дрібноплідні сорти зберігаються зовсім недовго, але вони відрізняються ніжним і солодким смаком. Такі продукти теж можна відправляти на зберігання, але використовувати їх слід насамперед.
- Кормові сорти в домашніх умовах зберігаються погано. Вони швидко втрачають приємний смак і починають псуватися зовні, до того ж гниль швидко поширюється і на м'якоть.
Найдовше зберігаються зимові сорти овоча, що мають дуже тверду кору. Вони можуть залишатися свіжими протягом 6-8 місяців і водночас не такі вимогливі до умов утримання. Примітно, що їх можна збирати навіть злегка недозрілими, вони поступово дійдуть до потрібного стану.
Коли і як потрібно прибирати гарбуз
Щоб зберігання гарбуза не завдало особливого клопоту, треба правильно зібрати врожай. При цьому не можна забувати про такі універсальні моменти:
- Якщо гарбуз уже виріс, але його потрібно ще трохи потримати на грядці для дозрівання, під плід треба помістити картон або іншу підкладку. Це захистить овоч від гнилі та слимаків.
Порада: При домашньому використанні гарбуза кулінари зазвичай викидають насіння овоча, припускаючись тим самим серйозної помилки. Це чудовий засіб для чищення організму від глистів і шлаків. Компоненти тільки потрібно ретельно почистити і просушити в духовці.
- Продукти, які будуть відправлені на зберігання, слід тримати на грядках якомога довше. По можливості, до перших заморозків.
- Процедура збору врожаю проводиться в сонячну суху погоду. Знімають масивне утворення разом із частиною плодоніжки, мінімум 4-5 см.
- Якщо погода дозволяє, то плоди рекомендується трохи підсушити на сонці.
Тепер залишається оглянути гарбузи, оцінити їхній стан, відбракувати компоненти з ушкодженнями і можна укладати їх на зберігання. Потрібно запам'ятати, що зберігати гарбуз, у якого відсутня плодоніжка, марно. В її основі через кілька днів з'явиться гниль, яка швидко пошириться по шкірці.
Як правильно зберігати овоч у підвалі або погребі
Якщо є можливість зберігати гарбуз взимку не вдома, а в підвалі або погребі, нею варто скористатися. Хоча б тому, що в домашніх умовах овочі такого значного обсягу не завжди можна прилаштувати. У цьому випадку організація процесу складається з таких етапів:
- Миємо в приміщенні підлогу і полиці, проводимо якісну дезінфекцію, прибираємо заготовки з минулого року, залишаємо тільки щільно закупорені банки. Просушуємо і провітрюємо кімнату.
- Добре, якщо є можливість встановити температуру в межах 6-10ºС, а вологість витримувати в зоні 70-80%. Місце має бути темним, добре провітрюваним.
- Невеликі гарбузики розкладаємо по сітках і підвішуємо до стелі. У цьому разі шкірку вдасться зберегти в цілому вигляді, без пролежнів. А саме в них починаються гнильні процеси.
- Габаритні овочі розкладаємо по стелажах, попередньо встелених соломою. Компоненти не повинні стикатися зі стінами і один з одним.
Плодоніжки в обох випадках мають бути розташовані так, щоб можна було швидко оцінити їхній стан.
Методи зберігання гарбуза у квартирі
Наведені умови можна організувати на балконі або лоджії міської квартири. Ділянка має бути засклена і захищена від протягів. Не можна допускати, щоб температура опускалася нижче нуля. Овочі розміщують під стелею або на стелажах. У другому випадку солому можна замінити мішковиною. Якщо температура опуститься нижче нуля, продукти харчування доведеться вкутувати ковдрами або переносити в прохолодне місце в самій квартирі. Варто врахувати, що в житловому приміщенні гарбузи зберігаються гірше, тому їх потрібно регулярно перевіряти на предмет появи слідів псування.
Як зберігати цілий або розрізаний гарбуз у холодильнику
У холодильнику рекомендується зберігати розрізаний гарбуз. Щоб виріб не розм'як і не став непридатним уже через кілька днів, зробити треба таке:
- З компонента знімаємо шкірку, мінімально зачіпаючи при цьому м'якоть. Видаляємо центральну частину, в якій міститься насіння.
- Підсушуємо м'якоть протягом 30-50 хвилин, щоб вона не була занадто вологою.
- Кожен шматочок обертаємо харчовою плівкою, унеможливлюючи потрапляння під неї повітря. Прибираємо в холодильник, знайшовши в ньому найпрохолодніше місце.
- У такому стані продукт збережеться протягом 7-12 днів, після чого почне псуватися, навіть якщо зовні виглядатиме так само, як і на самому початку. Довше тримати продукт у холодильнику просто небезпечно.
Якщо нарізаний продукт потрібно зберегти протягом більш тривалого терміну, можна використовувати метод заморозки. У цьому випадку овоч також ретельно чистимо, злегка підсушуємо, нарізаємо і розкладаємо по пакетах. Або можна нарізати м'якоть невеликими кубиками, підморозити і прибрати в пластикові контейнери. Найкраще при цьому проводити швидке заморожування. Такі заготовки пролежать у холодильнику без змін протягом 8-10 місяців. У міру необхідності їх можна розморожувати або просто використовувати за призначенням.