Додала багато оцту в борщ: 7 способів врятувати обід
У кожної господині свій рецепт борщу, і це стосується не тільки пропорцій основних інгредієнтів, а й заправки - одним вистачає кислинки від томатів, інші доповнюють страву оцтом або лимонною кислотою. Але розрахувати оптимальну кількість кислоти нелегко, і тому нерідко перед кулінарами, особливо недосвідченими, постає питання: що робити, якщо додала багато оцту в борщ і він став занадто кислим.
Варто відразу зазначити, що ця ситуація цілком пересічна і зовсім не безнадійна. Існує безліч способів, як її виправити. Причому для цього не потрібно якихось особливих засобів, можна обійтися тим, що легко знайти на будь-якій кухні. У цій статті наведено 7 перевірених способів нейтралізувати зайву кислоту в борщі.
Як прибрати кислоту
Перше, що може зробити господиня, якщо додала багато оцту в борщ - це прокип'ятити його, не закриваючи кришку. Оскільки кислоти є летючими речовинами, при кипінні вони починають випаровуватися. Але мінус цього простого і стовідсотково робочого способу в тому, що варіння довше, ніж треба, не найкращим чином позначиться на консистенції страви: частина рідини википить, а овочі переваряться. Утім, багатьох цілком влаштовує кашоподібний борщ («щоб ложка стояла»), але якщо ваші домочадці не люблять занадто густе перше, краще скористатися іншими засобами.
Отже, пропонуємо ознайомитися з перевіреними способами, що допомагають прибрати зайву кислоту, не перетравлюючи страву.
Вода
Якщо борщ вийшов занадто кислим, можна просто знизити концентрацію оцту, розбавивши його водою, а ще краще - бульйоном. Але при цьому варто враховувати, що, по-перше, страва стане більш рідкою, а по-друге, в ній знизиться концентрація не тільки кислоти, а й солі, цукру, спецій. І щоб борщ не став прісним, потрібно додатково доводити його до оптимального смаку, додавши потрібну кількість приправ.
Деякі господині радять використовувати бульйонний кубик, щоб смак першого після додавання води залишився насиченим. Але це доволі спірний метод, оскільки у страві значно збільшиться кількість солі, та й хімічний склад таких добавок вельми сумнівний.
Коренеплоди моркви
Морква має яскравий солодкуватий смак і може частково нейтралізувати кислоту. Використовувати її можна двома способами:
- Почистити і натерти коренеплід на тертці, викласти в сковороду і залити невеликою кількістю води. Потім на невеликому вогні довести до м'якості (морква має не варитися і не смажитися, а саме тушкуватися). Після відправити в каструлю разом із рідиною і прокип'ятити борщ протягом 5-7 хвилин.
- Очищений і вимитий коренеплід покласти цілком у каструлю з борщем і прокип'ятити до м'якості. Потім вийняти розварений овоч і вимкнути вогонь.
До речі, у другому випадку можна використовувати замість морквини очищену бульбу картоплі. Але важливо врахувати, що картопля «витягне» з борщу не тільки кислоту, а й сіль, і згодом потрібно буде досолити страву.
Харчова сода
Цей спосіб здається незвичним тільки на перший погляд. Як ми знаємо зі шкільного курсу хімії, луг здатний нейтралізувати кислоту (а харчова сода є нічим іншим, як лугом).
Спосіб застосування:
- Додати в борщ трохи соди, буквально на кінчику ножа. Це важливо, оскільки вона теж має вельми характерний, виражений смак, і не потрібно, щоб він відчувався у страві.
- Ретельно перемішати вміст каструлі. У цей момент почнуть виділятися бульбашки, але не варто лякатися - це виходить вуглекислий газ, який утворюється під час взаємодії кислоти і лугу.
- Коли реакція закінчиться, прокип'ятити борщ 5-7 хвилин.
Після цього треба спробувати вміст. Якщо кислоти, як і раніше, більше потрібного, повторити процедуру до результату.
Сіль
Цей спосіб підійде тільки в разі, якщо в перше ще не клали сіль або поклали недостатньо. Потрібно розчинити в склянці гарячої води необхідну кількість кам'яної солі та вилити до киплячого борщу. Це допоможе частково нейтралізувати зайву кислоту.
Цукор
Цей спосіб найбезпечніший із представлених, при його застосуванні зіпсувати страву неможливо (якщо, звичайно, не висипати в каструлю весь вміст цукорниці). Нехай вас не лякає солодка добавка - за помірної кількості вона жодним чином не відіб'ється на смаку борщу, адже в буряках, що є одним із головних інгредієнтів страви, багато природних цукрів.
Порядок використання:
- Всипати в каструлю невелику кількість цукру (приблизно половину чайної ложки).
- Ретельно перемішати, дати страві постояти кілька хвилин, щоб крупинки точно розчинилися.
- Перемішати знову і спробувати борщ. Якщо він, як і раніше, кислий, ще трохи підсолодити.
Коли перше набуде потрібного смаку, залишиться тільки прокип'ятити його протягом кількох хвилин.
Курячі яйця
Яйця відмінно вбирають кислоту, але цей спосіб можна використовувати, якщо спочатку страва була не надто густою, і господиня до того ж готова відступити від класичної рецептури. Адже в результаті вийде щось середнє між червоним і зеленим борщем.
Порядок дій:
- Відварити курячі яйця, остудити під струменем холодної води.
- Очистити, порізати дрібними кубиками.
- Додати у страву за 5-7 хвилин до готовності. А якщо те, що борщ кислий, виявилося вже після того, як його було зварено, треба повторно довести його до кипіння, покласти рубані яйця і 5-7 хвилин потримати на слабкому вогні.
Щодо кількості яєць точних рекомендацій немає. Але більшість джерел сходяться на думці, що 2 шт. вистачить для того, щоб нейтралізувати кислоту 3 л борщу.
Рис
Відомо, що рис має високу поглинаючу здатність. Але важливо розуміти, що вбирає він не тільки сіль і оцет, а й воду, і тому додавати його безпосередньо у страву не варто - за кілька годин борщ перетвориться на густу кашу з крупою, що розбухла від надлишку вологи.
Щоб позбавити страву зайвої кислоти, рис потрібно використовувати так:
- Ретельно промити крупу, злити надлишки води.
- Помістити рис у чистий тканинний мішечок або стерильну марлю й опустити в каструлю. Щоб потім не довелося виловлювати згорток, можна обв'язати його бинтом, прив'язавши другий кінець до ручки каструлі. Це допоможе легко і швидко витягти мішечок, коли він уже буде не потрібен.
- Увімкнути невеликий вогонь і кип'ятити борщ доти, доки не піде зайва кислота.
Важливо пам'ятати, що рис «витягне» не тільки оцет, а й усі розчинені у воді добавки - сіль, цукор та ін. І після того, як кислота борщу стане нормальною, потрібно довести його до смаку, додавши потрібні приправи.