Домашній сир із молока та сиру. 3 перевірені рецепти
Зробити сир із сиру в домашніх умовах дуже просто. Усього 30 хвилин роботи - і ви отримуєте абсолютно натуральну і дуже смачну «Філадельфію».
До того ж домашній продукт у 3 рази дешевший за магазинний. Ви витратите на продукти 150 рублів, а сиру зробите на 500.
Сирний сир - покроковий рецепт
Для приготування домашньої «Філадельфії» вам знадобиться тільки сметана і йогурт - натуральний, без цукру і добавок. Якщо не знайдете в магазині натуральний йогурт, використовуйте кефір. Сирок вийде більш кислий, з яскравим насиченим смаком. Те, що потрібно для салатів і бутербродів.
Вам знадобиться:
- йогурт або кефір - 500 мл;
- сметана жирністю не менше 20% - 250 мл;
- лимонний сік - 0,5 ч. л. л.;
- сіль - 1/3 ч. л.
Ще вам знадобиться чиста біла тканина і марля - її продають в аптеці.
Із приготуванням сиру впорається навіть новачок.
- Змішайте в окремій ємності йогурт і сметану.
- Додайте лимонний сік і сіль. Перемішайте масу до однорідності.
- Візьміть об'ємну миску, в неї покладіть друшляк або сито. Між денцем миски і ситом повинен залишатися зазор не менше 5 см заввишки. Туди буде стікати сироватка.
- Вистеліть сито складеною в 3-4 рази марлею. На неї покладіть тканину і розправте кінці так, щоб вони звисали з сита.
- Акуратно вилийте на тканину йогуртову масу.
- Загорніть кінці тканини внахлест. Ваше завдання - надійно «запечатати» йогурт, щоб він не пробився через щілини.
- Зверху покладіть відповідного розміру тарілку, а на неї поставте гніт вагою 4-5 кг. Якщо таких важких предметів у будинку немає, використовуйте 5-літрову пляшку з водою.
- Приберіть ємність у холодильник на 12-15 годин. Чим більше часу сир проведе під гнітом, тим щільнішим він буде.
За цей час йогуртова маса відкине воду. Під гнітом рідина стече вниз, а в друшляку залишиться гладка сирна маса без грудочок.
Такий сирок за смаком точно такий самий, як фірмова «Філадельфія». Намазуйте його на хліб, додавайте в соуси або кладіть у сирні десерти.
Якщо ви використовуєте для гніту металеві предмети, оберніть їх шаром поліетилену. Так ви захистите залізо від впливу кислоти, яка міститься в йогурті.
Як приготувати вдома твердий сир - рецепт покроково
Найсмачніший сир виходить із натурального домашнього сиру. Не знайшли таку смакоту? Використовуйте магазинний продукт. Але беріть сир максимальної жирності від перевіреного виробника. «Молочний продукт» використовувати не можна. Фальшивий сир не розплавиться, і замість сиру ви отримаєте несмачну грудкувату масу.
Для приготування вам знадобиться:
- 0,5 кг сиру;
- 0,5 л жирного молока;
- 1 яйце;
- 30-50 гр вершкового масла;
- 0,5 ч. л. соди;
- 1 ч. л. солі без гірки.
Заздалегідь підготуйте формочку для сиру. Годиться будь-яка компактна ємність із широкою шийкою і кришкою, але найзручніший варіант - круглі пластикові контейнери.
- Покладіть сир у каструлю.
- Влийте туди молоко і розмішайте. Не домагайтеся однорідності - просто «розбавте» сир молоком.
- Поставте каструлю на слабкий вогонь і прогрівайте 5-7 хвилин. Весь час помішуйте масу дерев'яною лопаткою, відокремлюючи її від днища.
- Сир почне плавитися, з нього буде відходити сироватка. Не лякайтеся, так і має бути. Помішуйте сир, поки він не перетвориться на м'які пластичні пластівці.
- Відкиньте сир на дрібне сито.
- Поки маса стікає, відокремте жовток від білка. Білок приберіть - він не знадобиться.
- Коли сироватка стече, в ситі залишиться пухка волога маса. Поверніть її в каструлю.
- Вбийте туди жовток і швидко, енергійними рухами перемішайте. Якщо зволікатимете, яйце «завариться» і вийде омлет із сиром.
- У процесі помішування додайте сіль і соду. Сіль додасть смаку, а сода розплавить сир.
- Не перестаючи помішувати сир, додайте в нього вершкове масло.
- Увімкніть найменший вогонь і продовжуйте вимішувати сир лопатковою лопаткою. Мніть його, як пластилін, доти, доки не вийде однорідна тягуча маса без грудочок. Зазвичай процес займає 10-12 хвилин.
- Змастіть формочку зсередини вершковим маслом.
- Викладіть у неї сир і акуратно утрамбуйте.
Коли маса охолоне, приберіть її в холодильник. Через кілька годин сир застигне. Витрусіть його з формочки - і робіть смачні бутерброди.
Такий сир відмінно плавиться. Використовуйте його для приготування соусів або піци.
Справжня моцарела - простий рецепт
Для приготування такого сиру вам знадобиться сичужний фермент. Він продається на сайтах сироварів і в деяких аптеках. Недорогий сичужний фермент коштує близько 300 рублів, але вистачить його на 50-100 літрів молока, залежно від виробника.
Інгредієнти для приготування моцарели:
- натуральне непастеризоване молоко - 3 л;
- лимонна кислота - 1 ч. л.;
- сичужний фермент - за інструкцією виробника;
- сіль і вода для розсолу.
Лимонну кислоту розведіть у 0,5 ст. кип'яченої теплої води. Сичужний фермент підготуйте за інструкцією. Деякі виробники випускають порошок, який потрібно заздалегідь розвести у воді. Інші пропонують фермент, який додають безпосередньо в молоко.
- Виберіть об'ємну каструлю. Врахуйте: ви будете активно працювати з сиром. Для цього потрібне місце.
- Налийте в каструлю молоко, додайте воду з лимонною кислотою і гарненько перемішайте.
- Увімкніть повільний вогонь і нагрівайте молоко, час від часу помішуючи. Рідина має прогрітися до температури 36-36 оС. Якщо у вас немає кулінарного термометра, орієнтуйтеся на власні відчуття. Молоко має бути не теплим, а «ніяким» - температури тіла.
- Коли молоко набрало правильну температуру, додайте сичужний фермент. Ще трохи потримайте каструлю на вогні, але не перегрівайте! Молоко не має бути теплим - фермент перестане працювати.
- Зніміть каструлю з вогню і залиште на 15-20 хвилин. За цей час лимонна кислота та фермент створожать молоко. У каструлі буде щільний товстий «млинець» сиру.
- Візьміть гострий довгий ніж і прямо в каструлі поріжте сир кубиками. Просто встроміть ніж у «млинець» і нарізуйте, як тісто, не дістаючи із сироватки.
- Знову увімкніть вогонь і нагрійте каструлю, акуратно помішуючи сироватку. Намагайтеся не ламати кубики. Маса має прогрітися до температури 40 °С - після цього сир «схопиться», стане пружним і щільним. Рідина, нагріта до 40 °С, відчувається як трохи тепла. Не перестарайтеся! Якщо перегрієте сироватку, сир вийде гумовий.
- Якщо ви все зробили правильно, кубики моцарели почнуть танути, потечуть, як розплавлена жуйка. Обережно витягніть сир із сироватки шумівкою і складіть у дрібнопористе сито. Сироватку, яка стече з моцарели, поверніть у каструлю.
- Ще раз нагрійте рідину, цього разу - майже до кипіння. Сироватка має бути гарячою - такою, що палець не втримаєш.
- Покладіть грудку моцарели на ополоник і опустіть у каструлю. Потримайте близько хвилини, щоб маса прогрілася, дістаньте і розімніть руками, як пластилін. Спочатку маса буде розвалюватися - це нормально.
- Знову покладіть сир на ополоник і поверніть у сироватку. Прогрійте моцарелу, знову розімніть. Стискайте його, розтягуйте, сплющуйте. Що більше ви «тискаєте» моцарелу, то краще. Якщо маса достатньо розплавилася, після вимішування ви зможете розтягнути сир у товстенький коржик, і він не порветься і не розсиплеться.
- Не вийшло? Не страшно! Просто ще раз викупайте моцарелу в гарячій сироватці.
- Коли ви розтягнете сир, швидко загорніть його в короткий товстий рулетик. Якщо хочете, щоб моцарела була «як у магазині», розірвіть рулетик на дві частини і скачайте мокрими руками кульки.
Зберігайте сир у кип'яченій підсоленій воді. Точних пропорцій у розсолу немає, орієнтуйтеся на свій смак.
Не шкодуйте грошей на сичужний фермент. Використовуючи закваску, ви зможете зробити десятки сортів сиру - рікотту, фету, моцарелу, бринзу. Навіть натуральний грецький халлумі, якщо дістанете овече та козяче молоко.