Коли потрібно солити картоплю: варену, смажену та тушковану
На кулінарних форумах нерідко виникають суперечки, коли солити картоплю під час варіння. Більшість господинь сходяться на думці, що додавати сіль у відварені бульби треба на початку приготування, а в смажені та тушковані - наприкінці. Але насправді все не так просто, і багато що залежить від типу приправи та особливостей страви.
Коли солити залежно від способу приготування
Щоб картопля вийшла смачною, важливо знати, на якому етапі потрібно додавати сіль за того чи іншого способу приготування. Ці відомості подано в таблиці.
Спосіб приготування | Коли солити |
Варена картопля | Є кілька варіантів:
1. Додати сіль на самому початку, перед тим, як поставити каструлю на вогонь. Але в цьому разі велика ймовірність пересолити страву, т. к. кристали повільніше розчиняються в холодній воді. А також бульби можуть сильно розваритися. 2. Солити картоплю через 5-7 хвилин після закипання. Так вона розварюється менше. 3. Посолити відварену картоплю в готовому вигляді - злити воду, покласти приправу і шматочок вершкового масла, а потім кілька разів струснути каструлю, притримуючи кришку. 4. Не солити бульби під час варіння, а поставити сільничку на стіл, щоб кожен додав приправу за смаком. |
При варінні на пюре | Солити через 10-15 хвилин після закипання. Під час товчіння спробувати, і в разі потреби додати сіль, але тільки не в картоплю, а в молоко або воду, якою розбавляється пюре. |
У мундирі | Картоплю в шкірці треба варити цілою, не розрізаючи, навіть якщо бульби великі. Посолити після закипання, зменшивши потужність полум'я. |
Смажена картопля | Додавати сіль за кілька хвилин до готовності. Якщо покласти приправу спочатку, хрусткої скоринки не вийде, і страва стане схожою на тушковану. |
Тушкована картопля | Якщо бульби готуються в соусі, що містить сіль, додатково додавати її в картоплю не потрібно. За потреби можна досолити за смаком уже в тарілці. |
Картопля фрі | У картоплі фрі має бути хрустка скоринка, тому під час приготування додавати сіль не потрібно. Солити таку страву можна після відціджування жиру або вже в тарілці.
Деякі господині кладуть сіль в олію перед смаженням. Але в цьому випадку важливо правильно розрахувати обсяг приправи, інакше картопля вийде пересоленою. |
Важливо знати, що крім способу приготування необхідно враховувати і те, який вид солі використовується. Якщо один тип продукту можна додавати на будь-якому етапі, то інший - тільки в певний момент.
Коли солити залежно від солі
На смак страви впливає безліч чинників, зокрема й вид солі. Тому важливо знати не тільки як варити картоплю, а й як користуватися добавками.
Популярну приправу класифікують на такі типи:
- Кам'яна. Це природна мінеральна сполука, і під час варіння картоплі у воду її можна класти на будь-якій стадії - як на початку приготування, так і під час подачі до столу.
- Йодована. Містить молекули йоду, що взаємодіють із крохмалем, який присутній у бульбах. Ця реакція може спричиняти потемніння картоплі, тому додавати сіль у страву потрібно за кілька хвилин до вимкнення вогню, а краще - коли вона вже буде готовою. Це дасть змогу зберегти не тільки естетичний вигляд бульб, а й більшість корисних властивостей приправи.
- Морська. Містить безліч корисних сполук, мікро- і макроелементів. За правильного і помірного вживання дає змогу поповнити дефіцит мінералів в організмі. Класти цю приправу можна тільки в готові страви, оскільки під час теплової обробки більша частина речовин руйнується або випаровується, що негативно позначається не тільки на смакових якостях, а й на харчовій цінності їжі.
- «Екстра». Найбільш «скандальний» вид солі, оскільки володіє більш насиченим смаком, ніж інші. Цю особливість необхідно враховувати, інакше їжа буде безповоротно зіпсована. Додавати таку приправу можна на будь-якому етапі приготування.
Для картопляних страв підходять будь-які види солі - головне, використовувати добавку правильно і в помірній кількості.
Поради
Навіть у такому простому питанні, як приготування корисних бульб, є маса нюансів. І труднощі можуть виникати не тільки у недосвідчених господинь, а й у тих, хто стоїть біля плити не перший рік.
Як розрахувати необхідну кількість солі
Питання, чи можна розрахувати оптимальну кількість солі під час приготування картоплі, викликає чимало суперечок. Адже у всіх різний смак, крім того, коли її варять, частина солі залишається у воді. Обидва твердження правильні, і більшість господинь сходяться на думці, що з'ясовувати, який об'єм приправи необхідний, краще дегустаційним шляхом.
Як правило, під час відварювання бульб сіль додають із розрахунку 1,5-2 ст. л. л. на 3 л рідини. Перед тим як помістити в неї картоплю, варто спробувати воду - приправи має бути в міру, не треба, щоб смак нагадував огірковий розсіл. За необхідності краще досолити готову їжу за смаком.
Під час смаження і тушкування картоплі солі потрібно менше - на 1 кг бульб потрібна 1 ч. л. приправи без гірки. За такої кількості смак страви буде нейтральним, у міру солоним.
Що робити, якщо картопля пересолена
Якщо картопля пересолена, можна знайти чимало варіантів, як виправити становище. Це залежить від способу приготування.
Коли під час відварювання картоплі господиня насипала в каструлю більше солі, ніж потрібно, достатньо вилити воду і додати нову, поки бульби не встигли увібрати в себе приправу. А якщо те, що страва пересолена, вдалося виявити тільки наприкінці процесу, можна скористатися однією з цих порад:
- Потушкувати картоплю в несолоному соусі зі сметани або томат-пасти протягом 10-15 хвилин.
- Подати варені бульби з прісними закусками.
- Використовувати картоплю для приготування салатів або як начинку для пирогів.
Коли пересолене пюре, можна додатково розбавити його молоком. Але це допоможе, тільки якщо кількість приправи не сильно перевищує норму. Інакше знадобиться збільшити об'єм страви, поклавши в неї розтерту картоплю, зварену без солі.
«Врятувати» пересолену смажену картоплю на стадії напівготовності можна, додавши в сковороду розрізану навпіл бульбу. Він вбере частину зайвої солі, а після закінчення приготування його потрібно прибрати.
Але якщо страва вже готова, можна скористатися одним із цих способів:
- Посмажити кілька бульб без солі та спецій, а потім додати до решти картоплі.
- Покласти в сковороду побільше рубаної ріпчастої цибулі - вона вбере зайву приправу.
- Наприкінці приготування доповнити страву великою кількістю свіжої зелені.
- За кілька хвилин до того, як вимкнути вогонь, залити картоплю сумішшю з 2 яєць і молока та добре перемішати.
- Ввести в страву обсмажений м'ясний фарш або гриби, але не солити їх.
- Залити картоплю сметанним соусом і протушкувати 5-7 хвилин. За бажання можна додати часник і зелень.
- Потомити пересолену картоплю в томатному соку або в розведеній водою томат-пасті кілька хвилин, потім злити рідину. Якщо страва все ще пересолена, повторити процедуру.
Найпростіше з тушкованою картоплею - щоб зробити її не такою солоною, достатньо просто збільшити кількість соусу або додати терту моркву, яка «забере» частину приправи.