Скільки і як правильно зберігати свіжу, сушену та заморожену брусницю
Корисні властивості брусниці можна перераховувати дуже довго, а багатьом просто подобається приємний кислуватий смак північної ягоди. Якщо знати, як зберігати брусницю взимку, з'явиться можливість у будь-який момент приготувати з неї смачну начинку для пирогів, компот або просто використати як добавку до чаю. Мало хто знає, що крім плодів рослини заготовляють і її листя, до того ж ці компоненти мають не менш виражені лікувальні властивості. Обираючи оптимальний варіант підходу, потрібно брати до уваги не тільки його простоту, а й якість кінцевого продукту.
Як заготовлювати брусничне листя
Листочки брусниці можна збирати двічі на рік, головне, не припускатися поширеної помилки і не робити це в період цвітіння чагарнику. Оптимальний час для першого збору - період танення снігу і аж до початку цвітіння рослини, т.е. приблизно до травня. Брусниця не скидає листочки на зиму і за цей час накопичує в них безліч корисних компонентів. Наступний період збору припадає на той час, коли ягоди вже визріли, а сніг ще не випав.
Листя знімають руками, акуратно відриваючи його у напрямку знизу-вгору. Звісно, можна збирати продукт цілими чагарниками, висушувати і перемелювати, але це може зашкодити ягідній плантації, і вона не буде плодоносити наступного року. Під час збирання компонентів слід звертати увагу на їхній зовнішній вигляд. Якщо листя бліде і скручене, це вказує на його ураження грибком. На заготовки такий продукт не годиться.
Порада: Якщо хочеться прискорити процес сушіння листя брусниці, слід скористатися електричною сушаркою. Температура виставляється не вище 40º, найкраще використовувати середній режим. Маніпуляція займе кілька годин, вироби слід постійно помішувати, щоб частина заготовки не пропала.
Сушку брусничного листя проводять просто в кімнаті або на горищі. Приміщення має бути сухим, з хорошим рухом повітря. Просто розкладаємо заготовки тонким шаром і чекаємо стільки, скільки потрібно для повного позбавлення від вологи, регулярно перемішуючи кладку. Чекати доведеться довго, оскільки.к. елементи досить товсті та шкірясті. У процесі сушіння вироби слід захищати від прямого сонячного світла, від якого продукт стає бурим і непридатним для подальшого використання. Укладаються сушені листочки в паперові пакети або полотняні мішечки, зберігаються в темному сухому місці до 2-3 років.
Правила сушіння та заморожування ягід
Перед заготівлею яскраво-червоні плоди слід перебрати, видалити листочки і плодоніжки. Зеленуваті, м'які та зіпсовані ягоди викидають. У домашніх умовах для обробки компонентів використовують один із таких підходів:
- Сушка. З цією метою можна використовувати як сушарку, так і духову шафу. Ягоди попередньо промивають тільки в тому разі, якщо вони дуже забруднені. Після чого їх ретельно просушують, вологі заготовки сушінню піддавати не можна. Плоди розкладаємо на деку, вистеленому папером для запікання. Сушіння займає кілька годин при температурі 60ºС. Дверцята духовки не закриваємо, щоб волога не накопичувалася всередині. Час від часу закладку помішуємо для більш рівномірного опрацювання. Як тільки з ягід вийде вся рідина (вони перестануть виділяти пару), залишаємо їх на деякий час за кімнатної температури, доводячи до повної готовності.
- Заморожування. Ягоди ретельно промиваємо в холодній воді, працюючи дуже акуратно, щоб не пошкодити шкірку. Плоди висушуємо на рушнику, після чого розкладаємо по пластикових контейнерах. Якщо не вдалося ретельно просушити заготовки, то спочатку розкладаємо їх на таці та підморожуємо. Тільки після цього розподіляємо по порційних ємностях.
Сушену брусницю найкраще зберігати в скляному посуді з притертою кришкою. Місце вибираємо темне і сухе. Хоча б раз на місяць перевіряємо ємність на предмет появи слідів вологи. Якщо вони є, просушуємо ягоди й тару.
Способи зберігання свіжої брусниці
Ягоди брусниці містять бензойну кислоту, завдяки якій можуть тривалий час залишатися свіжими. Якщо підібрати правильний підхід, їх навіть можна буде зберегти в такому вигляді до наступного врожаю.
- Мочені ягоди. Перебираємо врожай, кілька разів промиваємо, використовуючи охолоджену кип'ячену воду. Засипаємо продукт у банки невеликого об'єму і заливаємо 5% розчином цукру. Закриваємо капроновими кришками, зберігаємо в холодильнику або іншому прохолодному місці.
- Зберігання брусниці у воді. Просто заливаємо ягоди прохолодною водою і зберігаємо в прохолодному місці. Головне, використовувати при закладці тільки цілі та щільні ягоди. Якщо шкірка плодів почне лопатися, заготівля набуде не найприємнішого вигляду.
- Старовинний спосіб заготівлі. Перебираємо врожай, великі та красиві ягоди відкладаємо, спочатку обробляємо дрібні та прим'яті. Зсипаємо їх у ємність для запікання, горлечко якої обмазуємо липким тістом. Прибираємо в ідеалі в піч, у якій нещодавно пекся хліб. У міських умовах це може бути духовка, тільки не дуже гаряча, а приємно тепла. Через пару годин дістаємо ягоди і відкидаємо їх на друшляк, сік збираємо. Рідку частину використовують у приготуванні компотів, густу перетирають із цукром (скільки його брати вирішуємо самостійно, але зазвичай використовується пропорція 1:1). У зацукровану суміш додаємо промиті цілі ягоди й акуратно розмішуємо, викладаємо в скляну банку, зберігаємо в прохолодному місці.
- Заготівля брусниці під вантажем. Промитою брусницею до половини заповнюємо якусь ємність, викладаємо вантаж. Щойно з'явиться сік, вантаж прибираємо, в ягідну масу вводимо цукор із розрахунку дві склянки на 1 кг брусниці. Перемішуємо і доверху заповнюємо тару холодною водою.
Незважаючи на те, що брусничне варення є дуже смачним десертом і улюблене багатьма, користі в ньому набагато менше, ніж у сушених, свіжих або заморожених ягодах. Взагалі, термічна обробка досить швидко руйнує настільки важливі компоненти. Тож спочатку слід розглянути наведені варіанти зберігання продукту і тільки після цього приступати до приготування десерту.