Скільки і як правильно варити компот із чорниці
Ягоди чорниці найкраще вживати у свіжому вигляді, т.к. після варіння вони втрачають значну частину корисних компонентів. Якщо ж існує необхідність створення заготовок на зиму, краще варити не традиційні солодкі десерти, а компот. Підібравши оптимальний підхід, можна забезпечити збереження вітамінів, мікроелементів і органічних кислот в обсязі, достатньому для отримання від продукту терапевтичної користі.
Як і у випадку з більшістю інших ягід, чорницю можна використовувати не тільки у свіжому, а й у замороженому вигляді. Щоправда, у другому випадку навряд чи вийде зварити прозорий склад, а ось за смаковими якостями і набором корисних компонентів він не поступиться «свіжому» аналогу.
Рекомендації з варіння компоту з чорниці
Займаючись заготовками на зиму, необхідно дотримуватися базових правил щодо роботи з ніжним і досить примхливим компонентом. Як мінімум, треба пам'ятати про такі моменти:
- Шкірочка чорниці дуже тонка, її можна легко пошкодити і компот уже не вийде прозорим і таким апетитним. Щоб цього не сталося, для обробки вибирають тільки міцні ягідки. Промивають їх не під струменем води, а в тазу з прохолодною рідиною. Також можна користуватися душем із пружними струменями.
- Після промивання ягоди слід викласти в друшляк на 10 хвилин, після чого просушити на рушнику. Якщо варити напій із вологої чорниці, він може вийти без вираженого смаку й аромату.
- Якщо продукт не стерилізується, його слід розливати по об'ємних банках, а до охолодження закатати в теплу ковдру. Тривале перебування в теплі забезпечить вмісту ємностей додаткову пастеризацію.
- Найкраще зберігаються заготовки на зиму, під час виготовлення яких використовується концентрований сироп. Такі вироби вживаються в розведеному вигляді. Перед цим їх рекомендується настояти хоча б місяць.
Правил небагато, але без їх дотримання не варто розраховувати на отримання хорошого результату. Ознайомившись із рекомендаціями, можна приступати до приготування продукту, треба лише підібрати відповідний рецепт.
Базові варіанти приготування компоту
Зварити смачний і корисний компот зовсім нескладно. Для цього навіть не обов'язково підбирати багато компонентів. У випадку з чорницею, чим простіше, тим краще.
- Варіант 1. На 1 кг чорниці нам знадобиться 1 л води і склянка цукру. Беремо стерильні банки невеликого об'єму, до половини заповнюємо ягодами. З води і цукру варимо сироп, який проціджуємо через кілька шарів марлі. Отриманою рідиною заливаємо ягоди, після чого прикриваємо банки кришками і стерилізуємо вміст ємності протягом чверті години. Залишається закрити готовий компот на зиму і прибрати для охолодження.
Порада: Перед початком роботи з чорницею слід обзавестися тонкими рукавичками, щоб шкіра не покрилася стійкими плямами від соку. Якщо захисний прийом не допоміг, можна спробувати видалити забруднення за допомогою мила і лимонного соку. Підходи потрібно чергувати, поки не вдасться домогтися бажаного результату.
- Варіант 2. На 700 г чорниці нам знадобиться 2 склянки цукру і 2,5 л води. У банки викладаємо ягоди, пересипаючи їх цукром (приблизно до половини об'єму), заливаємо окропом до верху. Залишаємо вміст на чверть години, після чого зливаємо рідину. Її ще раз доводимо до кипіння і варимо близько 3-5 хвилин. Отриманим сиропом заливаємо заготовки і закриваємо їх на зиму.
- Концентрований компот. Для приготування трилітрової банки продукту слід взяти 1 кг чорниці, 1 л води і 3 склянки цукру. Ягоди кладемо в банку, заливаємо їх холодною водою до горлечка. Потім зливаємо рідину (можна сказати, що ми відміряли потрібну кількість) і додаємо в неї цукор. Масу треба варити до закипання на середньому вогні і ще 10 хвилин після цього на слабкому вогні. Сиропом заливаємо ягоди, накриваємо кришками і чекаємо 20 хвилин. Ще раз зливаємо продукт, додаємо в нього 100-150 мл окропу і доводимо до кипіння. Тепер уже заливаємо вміст банки востаннє і закриваємо його на зиму.
Чистий чорничний смак доволі виражений і насичений, його не слід намагатися доповнити спеціями та приправами. Подібні компоненти потрібно використовувати тільки в разі присутності в складі інших фруктів і ягід.
Як правильно поєднувати ягоду з іншими компонентами
Чорниці непогано поєднуються з багатьма продуктами, тільки потрібно стежити, щоб вони не мали занадто поверхневого смаку. Такі компоненти, як яблука, груші або абрикоси, найімовірніше, загубляться на тлі ягоди.
- Чорничний компот із червоною смородиною. Чорницю і смородину беремо в рівних кількостях, додатково можна взяти трохи аґрусу. Крім цього, нам знадобиться цукор у кількості 1,5 склянки на банку в 3 л. Усі ягоди викладаємо в стерильну ємність, вони не повинні заповнювати її більше, ніж на чверть. З води і цукру готуємо сироп, яким заливаємо банки до самого горлечка. Закатуємо вміст на зиму і залишаємо остигати.
- Напій із чорниці та ожини. На 1,5 склянки чорниці беремо склянку ожини, дві третини склянки цукру і 1 л води. Цукор відварюємо у воді, в отриманий сироп додаємо ягоди. Масу тримаємо на вогні не більше 3 хвилин, регулярно помішуючи. Готовий компот розливаємо по маленьких банках і закатуємо.
Чорниця прекрасно переносить тривале зберігання, але, якщо в банці після її відкриття виявилася пліснява, або в напою з'явився сумнівний аромат, його краще вилити. Ніякі кип'ятіння не відновлять безпеку і користь складу.