Скільки і як можна варити варення з яблук
Варення, приготоване зі свіжих яблук, залишається одним із найпопулярніших домашніх десертів. Його просто варити, і воно завжди смачно виходить. Крім того, основний компонент чудово поєднується з більшістю ягід і фруктів, тому перелік рецептів значний. За дефіциту часу ласощі можна зварити всього за кілька хвилин. Всупереч поширеній думці, навіть така «п'ятихвилинка» без проблем простоїть усю зиму, якщо правильно організувати процес варіння. Перед тим, як варити продукт одним з існуючих способів, слід ознайомитися з нюансами маніпуляцій.
Важливі моменти в організації
Звісно, в деяких випадках процедура приготування десерту залежить від сорту та виду яблук, але існують універсальні правила, про які ніколи не слід забувати.
- Тверді фрукти рекомендується попередньо бланшувати в окропі. Це дасть змогу не зчищати шкірку, вона й так достатньо пом'якшиться.
- Яблучні ласощі дуже легко перетворити на кашу. Щоб цього не сталося, варити продукт слід протягом нетривалого часу, зате в кілька заходів. Найкраще тримати масу на вогні не більше 10 хвилин у проміжках між настоюваннями.
- Якщо потрібно, щоб варення простояло всю зиму, не варто зменшувати рекомендовану кількість цукру. Дефіцит продукту може призвести до бродіння і псування складу. Зловживати цукром теж не варто, інакше є ризик перебити натуральний смак плодів.
- У процесі варіння склад слід не перемішувати, а струшувати. З цієї причини варто заздалегідь продумати, в якому посуді буде готуватися виріб.
- Щоб визначити готовність продукту, його не обов'язково пробувати. Якщо варення вже майже прозоре, а шматочки яблук рівномірно розподілилися по густому сиропу, склад можна вимикати і розкладати по банках. А ось якщо шматочки фруктів спливають наверх, це вказує на необхідність подальшої обробки.
- За бажання десерт можна зварити не на цукрі, а на меді. Для цього беремо будь-який рецепт і замінюємо компонент, використовуючи ті ж пропорції.
- Якщо невідомо, скільки простоїть заготівля, в неї слід покласти трохи лимонної кислоти. Це вбереже її від зацукровування.
- З огляду на той факт, що яблука містять чимало кислоти, необхідно звернути особливу увагу на те, в якому посуді їх готувати. Якщо це буде алюмінієва ємність, вироби можуть окислюватися, що негативно позначиться на їхньому стані. Краще користуватися емальованими каструлями і тазами.
Страву, яка все ж таки зацукрувалася, слід просто підігріти на водяній бані просто в банці. Якщо його об'єм незначний, то краще навіть викласти склад у миску і під час підігрівання помішувати.
Варіанти яблучного варення часточками
Найчастіше варення з яблук відварюють часточками. Це дає змогу отримати найбільш насичений натуральним смаком і ароматом продукт. Найчастіше заготовки на зиму відварюють за одним із таких варіантів:
- Класичний варіант. На 1 кг фруктів беремо 1 кг цукру і 0,5 л води. Яблука миємо, обсушуємо, чистимо від насіння і шкірки, нарізаємо часточками. Воду доводимо до кипіння, опускаємо в неї шматочки фруктів. Варити їх треба 5 хвилин, після чого відкидаємо заготовки на друшляк. У фруктовий відвар, що залишився, вводимо цукор і на слабкому вогні варимо сироп. Коли він буде готовий, викладаємо в рідину часточки яблук і тримаємо, регулярно перетрушуючи, до прозорості та м'якості складу. Його розливаємо по банках і закриваємо на зиму.
Порада: Якщо варення вкрилося цвіллю (цим особливо славиться зварена не за правилами «п'ятихвилинка»), його не потрібно викидати. Просто знімаємо чистою ложкою зниклу частину продукту, а решту маси проварюємо. При цьому слід використовувати склянку цукру на кожен кілограм виробу.
- Рецепт без сиропу. Цукор і яблука беремо в рівних кількостях, більше ніякі інгредієнти не використовуємо. Фрукти чистимо від насіння, нарізаємо часточками, викладаємо в таз і шарами пересипаємо цукром. Залишаємо на 8-10 годин, після чого перетрушуємо, ставимо на середній вогонь і тримаємо до появи піни. Після цього склад треба варити не більше 5 хвилин, акуратно втопивши в сиропі спливаючі фрукти. Через 8 годин настоювання повторюємо процедуру. І знову - ще через 8-10 годин. Востаннє масу тримаємо трохи довше. Якщо все було зроблено правильно, то через 10-15 хвилин варіння вийде прозоре і повністю готове варення.
При використанні описаних підходів доводиться самостійно вирішувати, скільки відварювати продукт. Це не так складно, достатньо дочекатися прозорості складу. У крайньому разі, його можна спробувати, але не варто забувати, що гарячий продукт ще трохи настоїться в закритій банці.
Як готувати яблучне варення за кілька хвилин
Найпростіше варити продукти, що отримали назву «п'ятихвилинка». Воно не обов'язково вказує на те, що маса буде готова через 5 хвилин після початку маніпуляції, але часу на неї доведеться витратити зовсім мало.
- П'ятихвилинка з коричною паличкою. На 1,5 кг яблук беремо в 2 рази менше цукру, дві столові ложки води і паличку кориці. Фрукти миємо, чистимо від насіння і шкірки, нарізаємо довільними шматочками. Плоди змішуємо у відповідному посуді з водою, половиною цукру і коричною паличкою. Тримаємо масу на сильному вогні, постійно помішуючи, протягом 5 хвилин. Зменшуємо вогонь до мінімуму, виймаємо паличку і відварюємо склад ще стільки ж. Ємність знімаємо з плити, перемішуємо з рештою цукру і даємо заготівлі повністю охолонути. Після чого знову доводимо до кипіння, переконуємося, що цукор повністю розтанув і розкладаємо по банках.
- П'ятихвилинка з лимоном. На 1 кг яблук беремо 1 кг цукру, склянку води, лимон і столову ложку ванільного цукру. Яблука миємо, чистимо від насіння і шкірки, нарізаємо тонкими часточками. Лимон нарізаємо дуже тонкими кільцями, видаляючи при цьому насіння. Фрукти розкладаємо в емальованому посуді, пересипаючи половиною цукру, і залишаємо на ніч. Вранці ставимо ємність на вогонь, додаємо воду і решту цукру, а також ванілін. Доводимо склад до кипіння на середньому вогні, після чого його слід варити, знімаючи піну, не більше 5 хвилин. Якщо варення здається недотриманим, його слід настояти кілька годин і ще раз довести до кипіння, або можна одразу розкласти по банках і закрити на зиму.
Самостійно придумувати продукти, які готуються за типом «п'ятихвилинка», не рекомендується. Тут дуже важливо витримати потрібний час і дотримати пропорції інгредієнтів.
Десерти з яблук і додаткових компонентів
Незалежно від того, з яких яблук готується продукт, їх можна поєднувати з найрізноманітнішими допоміжними інгредієнтами. Одні краще поєднуються з універсальним фруктом, інші дають специфічний смак. Особливою популярністю користуються такі варіанти варення.
- З апельсином. На 1 кг яблук беремо 1 апельсин, склянку води і 1 кг цукрового піску. Яблука миємо, сушимо, чистимо від насіння і за бажанням - від шкірки, нарізаємо невеликими скибочками або шматочками. Апельсин обдаємо окропом, нарізаємо дуже тонкими кружальцями або півколами, видаляючи при цьому кісточки. У каструлі доводимо до кипіння воду, опускаємо в неї апельсин і чекаємо 5 хвилин. Засипаємо потроху цукор, помішуючи склад, чекаємо, поки кристали повністю розчиняться. Знімаємо ємність із плити, додаємо в масу яблука, вимішуємо і настоюємо годину. Після цього повертаємо каструлю на плиту, доводимо заготівлю до кипіння і варимо на слабкому вогні, поки варення не буде готове.
- Зі сливою. Беремо по 1 кг яблук, слив і цукрового піску, склянку води. Яблука та сливи миємо, видаляємо кісточки, нарізаємо часточками або кубиками. Фрукти викладаємо в таз, заливаємо водою і починаємо варити, поки компоненти не розм'якнуть. Тоді засипаємо цукор, усе перемішуємо і варимо до готовності на слабкому вогні. При цьому регулярно помішуємо або перетрушуємо склад, знімаємо пінку з поверхні. Готове варення розкладаємо по банках і закриваємо на зиму.
- Багатокомпонентний десерт. На 400 г уже порізаної яблучної м'якоті беремо дрібку кориці, 2 склянки води, половину склянки журавлини, склянку яблучного соку, чайну ложку лимонного соку, склянку цукру, половину столової ложки тертого імбиру і стільки ж цедри апельсина. У каструлі змішуємо воду, лимонний і яблучний соки, імбир, корицю. Склад доводимо до кипіння, кидаємо журавлину і чекаємо, коли ягідки почнуть лопатися. Тоді викладаємо яблука, цукор і цедру цитруса, варимо протягом 1,5-2 годин, періодично помішуючи склад.
- Варіант ласощів із груш із яблуками. Компоненти в цьому випадку потрібно брати однакової текстури, щоб вони рівномірно проварилися. Беремо по 0,5 кг яблук і груш, 1 кг цукру, 2 столові ложки меду, склянку води і дрібку кориці. Фрукти миємо, чистимо, видаляємо насіння і шкірку, нарізаємо однаковими шматочками. Бланшуємо їх в окропі, через 5 хвилин викладаємо в холодну воду. Ще через 2 хвилини її зливаємо, а заготовки викладаємо на рушник. Із цукру, води, меду і кориці варимо однорідний сироп, у який закладаємо підготовлені фрукти і варимо не менше 40 хвилин. Компоненти мають стати прозорими. Тоді розкладаємо склад по банках і закатуємо на зиму.
Крім наведених варіантів, яблука чудово поєднуються з горіхами, вишнею, смородиною і персиками. Під час приготування продуктів можна використовувати не тільки традиційні приправи (корицю, ваніль, імбир), а й досить несподівані інгредієнти. Оригінального аромату і смаку десерту надає запашний перець горошком, лавровий лист, розмарин, м'ята. Головне, не забути виловити ці компоненти до моменту розфасовки складу по банках.
Як варити ласощі в мультиварці або духовці
Любителі незвичайних експериментів можуть відійти від традиційного підходу до приготування яблучного варення і спробувати один із таких методів створення заготовок.
- Яблучне варення в мультиварці. На 2 кг фруктів беремо 2 склянки цукру. Плоди чистимо від шкірки та насіння, нарізаємо кубиками і викладаємо в чашу мультиварки, присипаємо цукром. Потрібно використовувати саме таку послідовність дій, адже, якщо спочатку покласти цукор, то він пригорить. Ставимо режим «Випічка», варити склад потрібно близько 40 хвилин. Кришку краще повністю не закривати, т.к. після початку кипіння продукту його слід мішати, щоб сироп розподілявся рівномірно. Якщо компоненти за вказаний час не дійдуть до готовності, збільшуємо тривалість обробки.
- Яблучний десерт у духовці. На 1 кг плодів беремо 2 склянки цукру. Треба одразу визначитися, в якому посуді готувати такий десерт, т.к. її не можна буде заповнювати більше, ніж на дві третини. Фрукти миємо, чистимо від серцевини, шкірку можна залишити. Нарізаємо їх часточками і пересипаємо цукром. Ємність поміщаємо в прогріту духовку і залишаємо на 25 хвилин. Дістаємо заготовку, перемішуємо, вогонь трохи зменшуємо і варимо масу ще 10 хвилин. Знову дістаємо посуд, пробуємо майже готове варення, за потреби додаємо цукор. Варимо масу ще 10 хвилин і так повторюємо, поки продукт не дійде до готовності.
Вибираючи рецепт, слід пам'ятати, що яблучна п'ятихвилинка набагато корисніша, ніж складна багатокомпонентна страва, на приготування якої доводиться витрачати кілька годин. Враховуючи незначну тривалість термічної обробки, таким чином вдається зберегти значну частину корисних компонентів. Але це не означає, що потрібно відмовлятися від інших оригінальних десертів. Просто їх вживання має бути нормованим.