Овочевий бульйон - як і з чого можна зварити
Бульйон не обов'язково стає основою супу, нерідко він використовується як додатковий інгредієнт у рагу, соусах, запіканках та інших стравах. Причому, для таких завдань найкраще підходить овочевий, а не м'ясний склад. Додатковим плюсом такої заготовки є те, що її можна зварити, порційно заморозити та застосовувати протягом тривалого часу. На приготування продукту йде зовсім небагато часу і сил. Сьогодні для цього можна навіть пристосувати мультиварку, щоб не відволікатися від поточних справ і отримати при цьому бажаний результат.
Підбираємо додаткові компоненти для приготування бульйону
Господиням варто запам'ятати раз і назавжди, що овочевий бульйон готується виключно з фільтрованої або настояної води. Використання водопровідної рідини - це гарантія низької якості заготовки. Крім цього, перш ніж варити склад, необхідно ознайомитися з такими характеристиками популярних компонентів:
- Морква. Забезпечує складу не тільки приємний золотистий колір, а й м'яку солодкість. Якщо попередньо обсмажити інгредієнт, його властивості будуть виражені ще більше.
- Болгарський перець. Дуже «небезпечний» компонент, який має занадто виражений аромат. Додаючи його в бульйон, можна геть перебити апетитні запахи інших компонентів.
- Томат. Надає рідині виражену кислинку. На жаль, господині рідко додають в овочевий склад в'ялені помідори, але ж вони надають заготівлі насичений і густий аромат.
- Капуста. Через її присутність рідина стає досить каламутною, але цим моментом можна пожертвувати заради апетитного запаху, який виходить від такого бульйону.
- Цвітна капуста та броколі. Незважаючи на те, що ці компоненти практично не впливають на аромат і смак заготівлі, їхня присутність наповнює продукт вітамінами і мінералами. Саме з цих овочів рекомендується відварювати бульйон для дитячих страв.
Якщо наведені овочі попередньо обсмажити, смак і аромат заготовки буде більш вираженим. Але варто врахувати, що при цьому її користь незначно знизиться. Цьому можна запобігти, якщо обробляти компоненти не на рослинній олії, а на сухій сковороді з антипригарним покриттям.
Загальні правила приготування
Щоб приготувати овочевий бульйон, потрібно просто залити вибрані компоненти водою і варити їх протягом 15-30 хвилин. Але при цьому, який би не використовувався рецепт, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
- Звичайну ріпчасту цибулю рекомендується замінювати цибулею-пореєм. Хоч цей компонент і дорожчий, різницю від їхнього застосування складно не помітити. Порей забезпечує рідині більш тонкий аромат, не призводить до її каламутності, не дає гіркоти.
Порада: Якщо заготовити овочевий продукт у вигляді кубиків льоду, то перед використанням його розморожувати не потрібно. Він просто викладається в потрібну страву і залишається до розчинення.
- Солити склад потрібно відразу ж після того, як у нього будуть завантажені овочі. Це дасть змогу повністю розкритися їхньому смаку й аромату. Якщо ж посолити бульйон перед вимиканням, потенціал компонентів буде використано не повністю.
- Гриби, овочі та томати в сушеному вигляді дарують заготівлі неповторний смак і аромат. Вони вважаються в кулінарії концентратами, тому з ними легко перестаратися.
- Відварені овочі немає ніякої необхідності викидати. Якщо вони спочатку були нарізані так, як потрібно, можна з'їсти їх або використати у вигляді додаткового інгредієнта у страві, для якої варився бульйон.
- А ось зелень при варінні краще використовувати сушену. Вона дуже приємно пахне, не дає гіркуватості й не змінює колір рідини.
Крім цього, у кожного рецепта може бути своя специфіка. Її потрібно суворо дотримуватися, щоб не довелося перетравлювати склад.
Прості рецепти овочевих бульйонів
Перед тим, як варити продукт, що складається з безлічі специфічних компонентів, варто спробувати приготувати базовий продукт. Навіть класичний овочевий бульйон вийде смачним і апетитним, якщо діяти за правилами:
- Класичний варіант. На 1,5 л фільтрованої води беремо по парі морквин і томатів, цибулю і чебрець. Воду наливаємо в каструлю і ставимо на вогонь. Поки рідина підігрівається, овочі миємо, чистимо, нарізаємо кубиками й опускаємо у воду. Туди ж викладаємо подрібнений чебрець. Варити такий овочевий склад потрібно не більше 25 хвилин на дуже слабкому вогні при невеликому кипінні. Готовий продукт обов'язково проціджуємо. Примітно, що цей підхід не передбачає використання солі.
- Бульйон із перцем. На 1,5 л чистої води беремо пару болгарських перців, три невеликі морквини, цибулю за смаком, петрушку і сіль. Воду розігріваємо і доводимо до кипіння. У цей час усі овочі чистимо, моркву ріжемо великими кружечками, цибулю крупно шаткуємо, перець нарізаємо кубиками. Овочеві заготовки викладаємо в каструлю, солимо і чекаємо, поки маса закипить. Тоді варимо склад на слабкому вогні протягом 20 хвилин і проціджуємо.
Наведені заготовки ідеально підійдуть для збагачення м'ясних страв. Вони виходять доволі наваристими й ароматними, але при цьому поєднання компонентів таке, що компоненти не перебивають один одного, забезпечуючи доволі гармонійний результат.
Незвичайні підходи до приготування страви
Якщо хочеться приготувати що-небудь неординарне, варто спробувати один із таких варіантів:
- Овочевий бульйон із грибами. Такі склади найкраще готувати на основі лісових грибів, тоді заготівля вийде найароматнішою і найпоживнішою. На 1,5 л води (можна навіть мінеральної) беремо 0,5 кг грибів, цибулю, сіль і свіжу зелень. Цибулю крупно шаткуємо, гриби чистимо (якщо це необхідно) і нарізаємо на 4 частини. Цибулю і гриби викладаємо в киплячу воду, солимо. Через 5 хвилин після повторного закипання маси вводимо подрібнену петрушку. Такий овочевий склад відварюємо чверть години, знімаємо з вогню і проціджуємо.
- Склад із підсмаженими овочами. На 1,5 л води беремо пару морквин і головку ріпчастої цибулі, болгарський перець, дві столові ложки вершкового масла і сіль. Сковороду розжарюємо, топимо на ній олію. На отриманій масі обсмажуємо крупно нарізану моркву і нашатковану півкільцями цибулю. Щойно овочевий склад набуде золотистого кольору, знімаємо сковороду з плити. Перець миємо, чистимо і нарізаємо великими шматочками. Воду доводимо до кипіння, після чого викладаємо в неї всі заготовлені компоненти. Додаємо сіль, а коли маса закипить ще раз, засікаємо 20 хвилин. Готовий бульйон проціджуємо і використовуємо за призначенням.
- Зелений варіант бульйону. За такого підходу готовий продукт вийде оригінального і досить апетитного зеленого кольору. Для його приготування потрібно взяти 1,5 л води, третину невеликого качана білоголової капусти, трохи фенхеля, стебло і корінь селери, кілька листочків лавра, чебрець, кріп і сіль. Воду ставимо на вогонь, щойно вона закипить, опускаємо лавровий лист, чекаємо 2 хвилини і знімаємо з плити. Капусту дрібно шаткуємо й опускаємо в рідину, що злегка охолола, солимо і знову ставимо на вогонь. Після цього додаємо в каструлю нарізану селеру і всю зелень гілочками. В останню чергу вводимо чебрець і крупно нарізаний фенхель. Кип'ятимо склад 25 хвилин, після чого проціджуємо.
В овочевих бульйонів, незалежно від їхнього складу, є ще одна незаперечна перевага - вони доволі довго зберігають свіжість, первісний смак і аромат при зберіганні в холодильнику. Протягом 4-5 днів продукт можна без побоювання використовувати за призначенням. Якщо і після цього склад залишився і його не хочеться виливати, масу рекомендується ще раз прокип'ятити, охолодити і заморозити. Варто врахувати, що, якщо після повторної термічної обробки у рідини з'явився якийсь специфічний запах, її краще все ж вилити. До отруєння вживання продукту не призведе, але задоволення не принесе.