Вдалий експеримент: заливний пиріг на кефірі з яблуками та гарбузом
В останні дні листопада, коли осінні барви вже потьмяніли, а радіти першому снігу поки що зарано, так хочеться чогось яскравого, затишного - і смачного, звісно ж! Рішення було знайдено в старому зошиті з рецептами, які я збирала ще за часів студентства, та тільки руки до більшості з них так і не дійшли. Що ж, настав час дізнатися, наскільки смачним виявиться пиріг із гарбузом і яблуками.
Спойлер: хоч я і готувала за цим рецептом вперше, пиріг вийшов просто шалений. Ароматний, в міру солодкий, розсипчастий, несхожий на банальний бісквіт.
Інгредієнти
- Борошно - 1 склянка;
- Манка - 1 склянка;
- Цукор - 1 склянка;
- Ряжанка (або кефір) - 1 склянка;
- Яйця курячі - 4 штуки;
- Масло вершкове - 110 г;
- Гарбуз - 400 г;
- Яблуко - 1 шт.;
- Сода - ½ чайної ложки;
- Ванілін;
- Кориця (за бажанням).
- Глибока миска для змішування;
- Одна або кілька склянок;
- Вінчик і столова ложка;
- Блендер або міксер;
- Обробна дошка і ніж;
- Сотейник або каструля;
- Сковорода і лопатка;
- Форма для випічки;
- Кухонна плита з духовкою.
Процес приготування
- Для початку відміряємо потрібну кількість гарбуза. Аптекарської точності тут не потрібно - просто зважте весь гарбуз цілим і виходячи з отриманих цифр «на око» відріжте відповідний сегмент. Столовою ложкою вискобліть насіння і пухку м'якоть, на якій воно тримається. Зніміть шкірку (для цього зручно використовувати гостру овочечистку).
Яблуко позбавте серцевини. Чистити його не потрібно.
Гарбуз і яблуко поріжте однаковими кубиками. Краще подрібніше: ідеальні кубики - менше сантиметра.
- На плиті увімкніть дві конфорки. На одну з них поставте сковороду з невеликим шматочком вершкового масла (приблизно 10 г), на другу - сотейник або будь-яку металеву посудину з маслом, що залишилося (краще посікти його на кілька шматків, щоб швидше розтопилося). Сковорідка має прогрітися як слід (температура - трохи нижче максимуму), а сотейник - рівно настільки, щоб масло почало танути. Щойно воно повністю розтопиться, одразу ж зніміть ємність із плити й остудіть.
- На сковорідку викладаємо яблучні та гарбузові кубики, посипаємо їх цукром (без фанатизму - достатньо двох столових ложок). Температура має бути трохи вищою за середню, вміст сковороди потрібно періодично перемішувати.
На цьому етапі я вирішила поекспериментувати: трохи більші кубики відправила на сковорідку з цукром, а дрібні залишила як є. Забігаючи наперед, зізнаюся: варіант з обсмаженими кубиками мені сподобався більше. Але якщо часу обмаль, можна обійтися без цього - пиріг все одно вийде смачним.
- Поки майбутня начинка карамелізується, розбийте в глибоку миску яйця, додайте цукор і ванілін і гарненько збийте все разом міксером або блендером із насадкою-віночком (хоча б кілька хвилин). Має вийти світла піна - не така міцна, як для безе, але й не така символічна, як для омлету. В отриману повітряну суміш влийте ряжанку (або кефір) і розтоплене масло. Воно в жодному разі не має бути гарячим, інакше яйця згорнуться завчасно! Знову злегка збийте вміст миски.
- До рідких інгредієнтів додаємо сухі - просіюємо борошно з содою (гасити її не потрібно), поступово всипаємо манку. Перемішуємо все тим самим способом, тільки вже на менших обертах. Готове тісто має виглядати як ідеально зварена манна каша.
- До цього часу має бути готова начинка. Зніміть сковороду з вогню, дістаньте форму для випічки. Якщо знаєте, що пиріг у ній може пригоріти, змастіть стінки та дно вершковим маслом або вистеліть промасленим пергаментним папером. Я використовувала скляну форму, тому вирішила обійтися без цього.
У форму наливаємо тісто, розрівнюємо. Зверху викладаємо начинку. Я зробила три варіанти: карамелізовані кубики, просто дрібно порізані гарбуз і яблуко і те ж саме, але присипане корицею. Зверху начинку посипаємо цукром (сиру - рясніше, карамелізовану - зовсім трохи).
- Розігріваємо духовку до 170 градусів і відправляємо туди пиріг хвилин на 35-40. Взагалі час залежить від моделі духовки, тому вже після 30 хвилин перевіряйте готовність свого кулінарного шедевра. Якщо він зарум'янився зверху - час діставати.
Готовому пирогу дайте охолонути хоча б 20 хвилин. Діставайте з форми акуратно: випічка виходить дуже розсипчастою. Розріжте довільно на шматочки і подавайте до чаю.
Нюанси та поради
Варіант із корицею мені сподобався найменше - вона змішується з соком, що виділяється з начинки, намокає і має вигляд пригару. Але на смак, загалом, дуже навіть нічого.
Найбожественніший варіант - із карамелізацією. І смак набагато цікавіший, і вигляд апетитніший.
Спосіб без обсмажування - золота середина. Теж смачно, нашвидкуруч - чудовий план дій.
І насамкінець зазначу, що це простий рецепт із тих часів, коли ні в кого не було кухонних терезів і навіть мірних стаканчиків. Не бійтеся, що з «цими вашими склянками» щось піде не так. Суть у тому, що борошно, манку, цукор і ряжанку ми беремо в рівних обсягах. У мене було приблизно по 230 мл, але якщо ваші склянки більші чи менші, це майже нічого не змінить.
Замість ряжанки можна взяти будь-який кисломолочний продукт схожої консистенції. Заливний пиріг із гарбузом на кефірі готують, напевно, навіть частіше. Але мені чомусь полюбився варіант з ряжанкою - у неї найделікатніший смак і найменше кислинки.
Гарбуз і яблука можна брати в будь-якому співвідношенні або зовсім взяти щось одне.
Пробуйте, експериментуйте, діліться враженнями в коментарях. Смачного!